Enflasyon araştırma grubu'na göre yıllık enflasyon yüzde 50'ye dayandı

Akademisyenlerin kurduğu Enflasyon Araştırma Grubu'nun (ENAGrup) verilerine göre, ekim ayında tüketici fiyatları aylık yüzde 6,90, yıllık ise yüzde 49,87 oranında arttı.

Enflasyon araştırma grubu'na göre yıllık enflasyon yüzde 50'ye dayandı
03 Kasım 2021
14:18

ENAGrup, ekim 2021 dönemi günlük fiyat değişimlerinden elde ettiği fiyat endeksini (E-TÜFE) açıkladı. Buna göre, E-TÜFE aylık bazda yüzde 6,90 arttı. E-TÜFE’deki son 12 aylık artış oranı ise yüzde 49.87 olarak gerçekleşti. En fazla yükseliş yüzde 14,77 ile çeşitli mal ve hizmetler kaleminde oldu. 

ENAGrup verilerine göre, en çok aylık düşüş yüzde 3,57 ile haberleşme en fazla yükseliş ise yüzde 14,77 ile çeşitli mal ve hizmetler kaleminde gerçekleşti.

Tüketici sepeti ürün grubu sınıflamasına göre enflasyon oranı farklılıklar gösterdi. ENAGrup özellikli ürün grubu enflasyon hesaplamasına göre ise aylık en fazla düşüş yaşanan grup yüzde 4,60 ile tahıl ürünleri, en fazla yükseliş görülen grup ise yüzde 30,39 ile atıştırmalık ürün grubunda oluştu.

TÜİK ise ekim ayında tüketici fiyatlarında (TÜFE) aylık 2,39, yıllık ise 19,89 artış açıkladı.

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı: Yetkilileri sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye çağırıyoruz

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Ferman Kurtel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, “İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.