Engelliler Konfederasyonu: Engelli kontenjanları artırılsın

Engelliler Konfederasyonu Fermani Kurtel, kamu personelliğinde engelli kontenjanlarının arttırılması çağrısı yaptı.

Engelliler Konfederasyonu: Engelli kontenjanları artırılsın
28 Ekim 2021
14:50

Engelliler Konfederasyonu, Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı'na (EKPSS) giren ve atama bekleyen engellilerin taleplerine ilişkin Altınokta Körler Derneği Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.Engelliler Konfederasyonu Başkanı Fermani Kurtel, TÜİK verilerine göre Türkiye’de 10 milyona yakın engelli olduğunu belirterek, “Engelliler arasında işsizlik oranı yüzde 80’in üzerindedir. Engellilerin ve ailelerinin çok önemli bir bölümü yoksulluk, işsizlik ve çaresizlik koşullarında yaşamlarını sürdürmektedirler. Engellilerin insan ve yurttaş onuruna yakışır bir yaşam kurmasının ön koşulları: erişilebilir kentler, eşilebilir kamu hizmetleri, çalışma ve istihdam hakkının tanınması ve uygulanmasıdır” dedi.

Çalışma hakkını kullanamayan engellilerin sosyal güvenlik ve emeklilik başta olmak üzere birçok hakkının sistematik bir şekilde yok sayıldığına işaret eden Kurtel, bu anlamda ilgili yasaların uygulanmamasından kaynaklı on binlerce engellinin uzun süreli işsizlikle yüz yüze olduğunu belirtti.

‘Engelli alımı yok’

2018 ve 2020 yıllarında yapılan Engelli Kamu Personel Seçme Sınavlarına giren yaklaşık 200 bin engelli kamu personeli adayının atanmayı beklediğinin altını çizen Kurtel, kamu alanında 8 bin kontenjan açığının olduğunu belirtti. 2020 yılının ilk altı ayında kamuya çok sayıda atama yapıldığı bilgisini veren Kurtel, Sağlık Bakanlığı’nın KPSS puanıyla farklı statülerde 50 bin personel aldığını ancak EKPSS puanıyla hiç engelli alımı yapmadığını belirtti.

‘Engelli kotası artırılsın”

Tüm engelli ve ailelerinin ortak talebi en kısa sürede engelli kamu personeli atamalarının yapılması ve kamudaki engelli kotasının artırılması olduğunu söyleyen Kurtel, 10 bin ilave atama yapılana kadar demokratik ve hukuki tüm yollardan haklarını arayacaklarını aktardı.

Uzun süredir iş bulamayan ve geçim sıkıntısı yaşayan bir engelli olarak basın toplantısında söz alan İbrahim Yurttaş ise engellilere biran önce istihdam alanlarının yaratılması gerektiğini ifade ederek, “Engelliler olarak yaşamın her alanında zorluk çekiyoruz. Bize daha fazla iş alanın yaratılması gerekiyor, taleplerimizi duyun” dedi.

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı: Yetkilileri sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye çağırıyoruz

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Ferman Kurtel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, “İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.