Engelliler Konfederasyonu: İstihdamda liyakat esas alınmalı

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Fermani Kurtel, engelliler istihdamında eğitim ve liyakatin esas alınması gerektiğini belirterek, “Engellilerin niteliksiz işlerde istihdamından vazgeçilmelidir” çağrısı yaptı.

Engelliler Konfederasyonu: İstihdamda liyakat esas alınmalı
12 Kasım 2021
15:41

Engelliler Konfederasyonu, engellilerin çalışma haklarına ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde açıklama yaptı. Engelliler Konfederasyonu Başkanı Fermani Kurtel, bakanlar, yöneticiler, karar vericilerin milyonlarca engellinin çalışma hakkıyla ilgili taleplerine gözlerini ve kulaklarını kapattığını söyledi. Kurtel, “Engelli kamu personel atamasının yapılmasının neden zorunlu olduğunu anlatmamıza rağmen ne yazık ki yöneticiler ve karar vericiler engellilere sırtlarını dönmüşler ve talepleri duymamazlıktan gelmişlerdir” dedi.

Konfederasyon olarak önemsenmediklerini ve dikkate alınmadıklarını ifade eden Kurtel, “Yine de Cumhurbaşkanlığının verileriyle yetkili kurumlara sorumluluklarını son defa hatırlatmak istiyoruz. Kamuda memur ve sözleşmeli kadrosunda çalıştırılması gereken engelli sayısı 105 bin 496 olması gerekirken, çalıştırılan engelli sayısı 60 bindir. Ülke yönetiminin en üst noktasının açıkladığı veriler dolaylı olarak engellilerin taleplerindeki haklılığı ortaya koymaktadır. Resmi verilere karşın kurum yöneticileri ve karar vericiler engelli istihdamında iyi durumda olunduğunu anlatmaya çalışmakta ve engellileri oyalamayı tercih etmektedirler” ifadelerini kullandı.

Kurtel, engelli sorunlarının çözümü ve taleplerini şu şekilde sıraladı:

“* Kamu kurumlarında engelliler için belirlenmiş kotalar sadece engelliler için kullanılmalıdır.

* Engellilere tahsis edilmiş boş kadrolar tek seferde doldurulmalıdır. Bunun için kamuya memur kadrosunda tek seferde en az 20 bin engelli personel alınmalıdır.

* Memur kadrosu için belirlenmiş olan yüzde 3 kotası en az yüzde 6’ya çıkarılmalı ve doldurulmalıdır.

* Her kurumun kamu personel alımında alınan personel sayısının en az yüzde 6’sı kadar engelli kamu personeli alımı aynı anda yapılmalıdır.

* Engellilerin istihdamında eğitim, liyakat ve benzeri durumlar esas alınmalı ve engellilerin niteliksiz işlerde istihdamından vazgeçilmelidir.”

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

Silvan Belediye Eşbaşkanı Toprak'ın hakkında daha önce açılan ve takipsizlikle sonuçlanan soruşturmalar yeniden iddianameye döndü

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak hakkında daha önce açılan iki ayrı soruşturmadaki takipsizlik kararının kaldırılarak iddianame hazırlanmasını talep etti.

Endonezya'daki yanardağ patlamasında can kaybı 34'e yükseldi

Endonezya'da Semeru Yanardağı’nda cumartesi günü meydana gelen patlamada bilanço artıyor. Paylaşılan son verilere göre, patlama nedeniyle can kaybı 34'e yükseld.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.