'Erkeklerin yazdığı tarihi ters yüz ediyor, sözleşmeden vazgeçmiyoruz'

İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı açıklama yapan kadınlar, “Başkaldırıyoruz, erkeklerin yazdığı tarihi ters yüz ediyor, sözleşmeden vazgeçmiyoruz” dedi. 

'Erkeklerin yazdığı tarihi ters yüz ediyor, sözleşmeden vazgeçmiyoruz'
05 Haziran 2021
16:29

Muğla Kadın Kolektifi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı Menteşe ilçesinin Sınırsızlık Meydan’ında bir araya gelerek açıklama yaptı. “İstanbul Sözleşmesi bizim vazgeçmiyoruz” yazılı mor pankartın açıldığı eylemde, “Kadınlar birlikte güçlü”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Jin jiyan azadî” sloganları atıldı. Açıklamaya CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer ile HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay’ın yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.

Açıklamayı yapan Muğla Kadın Kolektifi üyesi Işıl Burcu Kutlu, İstanbul Sözleşmesi’nin kadınların mücadelesiyle kazanıldığını ve Meclis’te tüm partiler tarafından kabul edildiğini anımsatarak, haklarından vazgeçmeyeceklerini, itaat etmeyeceklerini söyledi. Kutlu, “Biz kadınlar, yüzyıllardır kurmaya çalıştığınız erkek egemen düzeninize başkaldırdık, başkaldırmaya devam ediyoruz. Anasoylu dönemden bu yana, erkeklerin yazdığı tarihi ters yüz ediyor, sesimizi yükseltiyoruz” dedi. 

Ardından konuşan HDP’li Serpil Kemalbay, egemen güçlerin kadınların sesini kısmaya çalıştığını ifade ederek, sözleşmenin Türkiye ve dünyada kadınların mücadelesi ile kazanıldığını vurguladı. İstanbul Sözleşmesi’nde kadınlara karşı köklü önlemler olduğuna dikkati çeken Kemalbay, toplumsal cinsiyet eşitliği ve herkesin eşit olabileceği bir toplum tahayyülü olduğunu kaydetti. Kemalbay, iktidarın bu nedenle sözleşmeyi tehdit olarak gördüğünü, kadınların ise sözleşmeden vazgeçmeyeceklerini yineledi. 

Sözleşmenin kadınların zaferi olduğunu söyleyen CHP Milletvekili Gülizar Biçer de, “Sözleşme şiddetin her türlüsüne karşı güvencemiz. Sözleşme bir simgedir. Bu simgeyi elimizden almaya çalışıyorlar. Kadın mücadelesinin en güçlü simgesini elimizden alarak bizleri susturacaklarını sanıyorlar. Kazanımlarımızı yok etmek isteyen erkek akla en büyük dersi kadınlar olarak vereceğiz. Birlikte mücadele edeceğiz” dedi. 

Kiraz üreten çiftçiler pazar sıkıntısına çözüm bulunmasını istiyor

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Altınyaka Mahallesi'nde kiraz üreten çiftçiler, geçen yıl pandemi sebebiyle yaşanan pazar sıkıntısına bu yıl tedbir alınmasını bekliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için Brüksel’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitti.

Erdoğan: Bütün derdimiz Amerika'dan amasız, fakatsız bir yaklaşım görmektir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin F-35’ler konusunda ahdini yerine getirmediğini belirterek, “Bizim bütün derdimiz NATO’nun birlik ve beraberliğine güç katacak, amasız fakatsız bir yaklaşımı Amerika’dan görmektir” dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.