Eski AKP'li vekil: Bu kış çetin geçecek, fakir fukara üşüyecek

Eski AKP Edirne Milletvekili ve kömür işletmecisi Şemsettin Emir, zamlar nedeniyle vatandaşın kömür alım gücünün düştüğünü söyledi. Emir, “Bir çuval kömür 25 lira. Bundan sonra artık evlere 2 torba, 1 torba, 4 torba kömür taşımak zorunda kalacağız. Tondan, torbaya düştük. Bu kış çok çetin geçecek. Fakir fukara üşüyecek” dedi.

Eski AKP'li vekil: Bu kış çetin geçecek, fakir fukara üşüyecek
09 Ekim 2021
10:41

25. Dönem AKP Edirne Milletvekili ve kömür işletmecisi Şemsettin Emir; geçtiğimiz yıl 700-750 TL olan kömür fiyatının bu yıl 1000 TL olmasının alım gücü düşük vatandaşın elini kolunu bağladığını belirtti. Emir, şunları söyledi:

“Ben bu işi 25 senedir yapıyorum. Ocak sahipleri bize gerekli imkânı sağlıyorlardı, vade konusunda. Biz de bunu vatandaşa yansıtıyorduk, onları üzmeyecek şekilde. Aylık taksitlerle kömür verme imkânımız oluyordu. Ancak bu yıl üstüne basa basa söylüyorum. Biz vatandaşla karşı karşıya geldik. Bir çuval kömür 25 lira. Bundan sonra artık evlere 2 torba, 1 torba, 4 torba kömür taşımak zorunda kalacağız. Tondan, torbaya düştük. Adı üzerinde torba kömür, bundan sonra ton ortadan kalkacak, torba torba alınacak. Fakir fukara bu kışı nasıl geçirecek.

Sosyal Yardımlaşma ile temas ettim. Fakir Fukara Fonu’ndan Edirne merkezde 3 bin 200 haneye 34 torba kömür verileceği söylediler. Ama daha henüz kömürleri de gelmemiş. Şöyle bir hesap yapalım. 34 torba kömür 850 kilogram yapıyor. Halbuki bir hanenin bütün kışı geçirmesi için asgari 2 bin 500 kilo kömür kullanması gerekiyor. Peki vatandaş bu şartlarda zaten sosyal yardımlaşma fonundan kömür alarak kışını geçirmeye çalışırken, bin 650 kilo kömürü nasıl alacak?

Ben buradan yüksek sesle söylüyorum. Bu kış çok çetin geçecek. Bu insanlara sahip çıkalım. Devlet olarak 34 torba veriyorsak bir daha 34 torba, yetmezse bir daha 34 torba verelim. Sosyal yardımlaşma fonundan kömür alan insanlar buradan bir miktar kömür alabiliyor. Peki, SSK emeklisi o nasıl alacak, memur emeklisi o da alamıyor. Dolayısıyla bunun etrafını da genişletmek lazım. Sadece sosyal yardımlaşmadan destek alanlara kömür değil, ayrıca SSK ve Bağ Kur emeklisi ya da memur emeklisi gibi geçinemeyen insanları da tespit edip, onların üşümemesini sağlamamız lazım.

Şu anda millet, fakir fukara üşüyecek. Eğer bu yıl bir hanede bir insan donarak ölüyorsa vebali Edirne Valisi’nindir, vebali belediye başkanınındır, vebali sivil toplum örgütlerinindir, vebali cebinde para olup da evinde kaloriferde çok rahat ısınıp yatan insanlarındır. Lütfen, vicdan sahiplerine sesleniyorum. Yok olan insanlar açken, var olan insanlar tok yatamaz. Eğer böyle bir şey devam ediyorsa olacaksa vallahi devlet batar.

O adam ne yapacak biliyor musun; yoksa çalacak. Kimseyi suça teşvik etmenin bir anlamı yok. Sonra adan kömür çaldığı zaman hırsız oluyor, ekmek çaldığı zaman hırsız oluyor. İmkânı olan, imkânı olmayana elini uzatacak."
 

Davutoğlu Van'dan Bakan Bilgin'e yanıt verdi: Gençler sizin çocuklarınız gibi ceplerinde dolarla yurtdışına gitmiyorlar

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “‘Gençler Türkiye’den kaçmak istiyor’ diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyor” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e tepki gösterdi. Davutoğlu, “Bunların gözü kör oldu. Gençleri göremiyorlar. Sayın Bakan, o gençler sizin çocuklarınız veya yakınlarınız gibi ceplerinde dolarla yurt dışına gitmiyorlar. Türkiye’de, ana yurtlarında, ana vatanlarında, ana şehirlerinde iş bulamadıkları için gidiyorlar” dedi.

'Yok öyle' diyen Kılıçdaroğlu Merkez Bankası'na çıkarma yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile görüşmek üzere Merkez Bankası’na geldi.

150 öğrenci duruşma için Antep'ten Nizip'e götürülmüş

Gaziantep Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören yaklaşık 150 öğrencinin, okulun beden eğitim öğretmeni A.S tarafından Nizip Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması yapılan H.Ş’ye destek vermek için götürüldüğü ortaya çıktı. Velilerin tepki gösterdiği olayın ardından soruşturma açan Gaziantep Valiliği, öğretmen ile iki idarecinin açığa alındığını duyurdu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.