'Eskiden torba ve kasayla aldığımızı şimdi kiloyla alamıyoruz'

İpekyolu ilçesine bağlı Cevdetpaşa Mahallesi’nde kurulan semt pazarında alışverişe çıkan yurttaşlar, yaşadıkları ekonomik krizi “eskiden torba ve kasayla aldığımızı şimdi kiloyla alamıyoruz” şeklinde özetledi. 

'Eskiden torba ve kasayla aldığımızı şimdi kiloyla alamıyoruz'
30 Eylül 2021
10:01

Ekonomik krizin en çok hissedildiği semt pazarlarında, halk alışveriş yapamamaktan şikayetçi yerlerin başında pazar tezgahları geliyor. Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Cevdetpaşa Mahallesi’nde  kurulan semt pazarında alışveriş yapan yurttaşlar, temel ihtiyaçları almadıklarını dile getirdi. 

Kirada oturduğunu ve eve giren paranın çocuklarının ihtiyaçlarını bile karşılamadığını anlatan Sacide Sümer, “Pazara limon ve sarımsak alamaya geldim. Belki param yeterse başka şeyler de alırım diye düşündüm ama her şey çok pahalı. Cüzdanım dolu para gelsem de ancak bir poşet sebzeye yeter. Bu kadar pahalılık ve kriz nasıl oluyor, anlamıyorum. Önceden bir kasa domatesi 10 TL’ye alıyordum şuan kilosu neredeyse 10 TL’ye satılıyor. Pahalı olduğu için de ihtilacımın çok altında almak zorundayım. Sadece burada fiyat yüksek değil ki, elektrik ve su faturaları bile geçen yılın iki katına çıktı. Aylık olarak evimize giren para bin 600 TL. Bununla 5 kişilik bir aile geçiniyor. Eskiden bir şey istediğimizde en azından alabiliyorduk şimdi yanından bile geçemiyoruz. Çocuklarımıza bile bakamaz duruma geldik” dedi.

Eskiye oranla geçinmenin çok daha zor olduğunu dile getiren Muhittin Atalı (76), emeklilik parasının 2 güne yetmediğini belirtti. Elindeki paranın hemen eridiğini ifade eden Atalı, “Ben 35 yıl boyunca devlet dairesinde işçi olarak çalıştım ve şuan emekliyim. Buraya sebze alamaya geldim ama çok pahalı. Artık geçinemiyoruz. Şuan hiçbir ihtiyacımızı karşılayacak durumumuz yok. Ben yarın maaşımı alacağım ve iki gün sonra o maaştan bir kuruş bile kalmayacak. Sonra bir ay diğer maaşı beklemek zorunda kalıyorum. Bir ay boyunca evime ve çocuklarımı nasıl bakacağımın derdini çekiyorum. Kimsenin kendisini toparlayacak durumu kalmadı” diye konuştu.

Bu dönemde zenginin tam zengin, fakirin ise tam fakir olduğunu belirten Mahir Tosun da, “Sebze almaya geldim ama fiyatları gördükçe nasıl alacağımı düşünüyorum. Patlıcanın kilosu bile 10 TL olmuş. Ben de mecburen soğan ve patates aldım. Yanıma aldığım çantayı boş getirdim ve boş döneceğim. Ben 72 yaşında bir insanım ve yaşadığım durum bu. Asgari ücretle bir insan nasıl geçinsin? Ailelerimiz kalabalık olduğu için eskiden torbayla alışveriş yapardık şimdi kiloyla dahi ürün alamıyorum” diye belirtti. 

Pazar esnafından Ecevit Mükemre ise, insanlarda para olmadığı için iş yapamadıklarını söyledi. Artık kar edemediklerini sözlerine ekleyen Mükemre, şunları dile getirdi: “Eskiden köyde çiftçilikle uğraşır, besicilik yapardım. Şehir merkezine göç ettikten, 18 yıldır da pazarda çalışıyorum. Geçimin bu kadar zor olduğunu hiç görmedim. Halkın parası olmadığı için bizim de gelirimiz günbegün eriyor. Sadece benim değil pazarda olan bütün esnafın işleri bitme noktasına geldi. İnsanlar pazara sadece sebze fiyatlarını sormaya geliyor. Önceden kiloyla sebze-meyve alan insanlar şimdi gramla alıyor.”

2022 bütçesi Meclis’e sunuldu: Savunma bütçesi yüzde 30 arttı

Meclis Başkanlığı’na sunulan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nde Savunma ve Güvenliğe ayrılan bütçe yüzde 30 artarak, 181 Milyar TL oldu.

Ticaret Bakanlığı, ihracı kayda bağlı ürünler listesine ekleme yaptı

Nohut, saf amonyak ve sülfürik asit; ihracı kayda bağlı ürünler listesine alındı.

Pandemi döneminde 113 bine yakın iş yeri ve 71 bin şirket kapandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, pandemi döneminde, 11 Mart 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında; 112 bin 710 esnafın iş yerini kapattığını, 71 bin 314 şirketin de kapandığını açıkladı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.