Esnaf: Boş gelip boş gidiyoruz, bayram havası yok

Kurban Bayramı arifesinde pazar yolunu tutan halk eve boş döndü. Bayram havası olmadığını söyleyen esnaf, “Boş gelip, boş gidiyoruz” diyerek dert yandı.

Esnaf: Boş gelip boş gidiyoruz, bayram havası yok
19 Temmuz 2021
16:00

İktidarın ekonomi politikaları sonucu yaşanan kriz, Kurban Bayramı arifesinde esnafın da halkın da tadını kaçırdı. Arife günlerinde İstanbul’un en yoğun bölgelerinden biri olan Eminönü’ndeki sakinlik, krizin yansımalarını gözler önüne serdi. Bayram alışverişi için gelen yurttaşlar fiyat pahalılığından, esnaf ise satış yapamamaktan dert yandı.

Kuruyemiş ve bayram şekeri satan esnaf Ömer Faruk Yaltap, pazardaki durgunluktan şikayet ederek, bayram havasının olmadığını ifade etti. Pandemi, tatil mevsimi ve alım gücünün düşmesi nedenlerinden dolayı pazarda ciddi bir durgunluk olduğunu belirten Yaltap, “Eskiden insan bayramın geldiğini hissediyordu. İnsanlar şeker, lokum gibi şeyler almaya gelirdi. Eskiden Cumartesi günleri o kadar yoğun geçiyordu ki akşama kadar hiç durmuyorduk. Her gün aynı düşüklükte geçiyor” dedi. 

Bayram alışverişi için pazar yolunu tutan Fevzi Lale, ekonomik zorlukların giderek ağırlaştığına dikkat çekti. Bayram alışverişi için geldiğini ancak fiyatların pahalılığı nedeniyle pek çok ihtiyacını karşılayamadığını dile getiren Lale, “Şimdi bu şartlarda nasıl geçineceğiz. Bunu kara kara düşünüyoruz. Emekli insanın aldığı bellidir. Gelir az gider çok. Birbirini karşılamıyor. Bu durumda biz devamlı eksiye düşüyoruz. Emekli olduğum halde ekstradan çalışmamış olsaydım, İstanbul’da geçinemezdim. Etrafa bakın, kimseler yok ortalıkta. Kimse doğru düzgün alışverişini yapamıyor. Bayram olduğu için dışarı çıkıp bir şeyler almak istedim ama evime eksik dönüyorum. 200 TL harcama yapabildim. Bunlara ise 3 çorap, yarım kilo şeker, bir eşofman, son olarak da biraz peynir ve kuru kahve aldım. 200 TL bunlara gitti. Ama ne aldın diye sorarsan, hiç bir şey almadım. Boş geldim boş gidiyorum” ifadelerini kullandı.

Giyim ürünleri satan esnaf Hasan Koçal, durgunluğun yanı sıra gelen yurttaşların çoğunun da fiyat sorarak hiçbir şey almadan gittiğini söyledi. Koçal, devamında şunları söyledi: “Kıyafetlerin fiyatı bana göre uygun ama halka göre uygun değil. Durumlar çok kötü. İnsanlar alışveriş mi yapsın, yemek mi yesin, ev kirasını mı versin. Herkes şaşırmış durumda. Bu durgunluk normal değil. Sokakta kimseler yok. Normalde aileler hep birlikte gelip alışveriş yapardı ama şuan kimseler yok. Artık eski bayramlar yok."

Pahalılıktan şikayet eden Pervin Akın, “Bugün aldığın bir ürünü, yarın aynı fiyatıyla alamıyorsun. Dün bugünden farklıydı, gelecek gün ise bugünden farklı olacak. Her gün daha beter oluyoruz ve batıyoruz. Tüm dünyada petrol fiyatları inerken, bu ülkede vergi arttıkça artıyor. Bu ise ekmekten suya kadar her şeye yansıyor” diye konuştu.

Esnaf Aykut Aslanay da sıkıcı bir bayram arifesi geçirdiklerini belirterek, insanların alışveriş yapamadıklarını söyledi. Eski bayramlarda Eminönü’nün sabahın erken saatlerinden itibaren çok kalabalık olduğunu hatırlatan Aslanay, hem pandemi hem de yoksulluktan dolayı bugün çok az kişinin olduğuna dikkat çekti. Aslanay, işyerlerinin kirasını dahi ödeyemez duruma geldiklerini belirterek, “Ama eskiden rahatlıkla çıkarabiliyorduk. Yani şu an boş gelip boş gidiyoruz. Asgari ücret az olduğundan kaynaklı insanlar gelip alışverişini yapamıyor. Eskiden bayram denildiğinde, bir heyecan kaplardı ortalığı ama şuan o heyecan yok. Esnaflar da yurttaşlar da zor durumda” diye belirtti.

Bayram alışverişi için gelen Ayla Şencan da fiyatların yüksekliğinden dert yandı. Şencan, “İki, üç parça kahvaltılık aldığın zaman, 150-200 TL’yi buluyor. Biz ancak peynir, zeytin alabildik. Şuan da eski bayramların heyecanı yok. Mesela eskiden istediğimizi alırdık ama şuan hiçbir şey alamıyoruz” şeklinde konuştu. 

Azra'nın katil zanlısının iş yerine saldırı

Antalya’da 21 yaşındaki üniversitesi öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu'nu katleden Mustafa Murat Ayhan'ın iş yerine saldırı düzenlendi.

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde orman yangını

Hatay'ın Dörtyol ilçesine bağlı Kuzuculu Mahallesi Şifalısu mevkiindeki ormanlık alanda, henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. İtfaiye ekiplerine haber verilmesi üzerine bölgeye ekipler sevk edildi. Yangına 2 helikopter, 5 arazöz ve 3 yer ekibi müdahale ediyor.

Kayseri'de deprem

Kayseri'de 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.