"Esnek çalışma modeli ile işçinin emeği gasp ediliyor"

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, iktidarın, kıdem tazminatı düzenlemesini ''Esnek Çalışma Modeli'' adı altında Meclis gündemine getirmeyi planladığını söyledi. Bulut, “Bu düzenleme işçinin alın terini, işçinin emeğini gasp etmektir” dedi.

"Esnek çalışma modeli ile işçinin emeği gasp ediliyor"
05 Ekim 2020
11:01

CHP Adana Mİlletvekili Burhanettin Bulut, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un, özellikle kadınların talebi doğrultusunda Esnek Çalışma Modelinin Meclis’e getirileceğine ve yarı zamanlı ya da kısa süreli çalışma imkanına kavuşulacağına yönelik sözlerini değerlendirdi.
Hükümetin, “Yeni sürüm istihdam paketi” adı altında yaptığı bu düzenlemeyle 4 milyon çalışanı açık bir şekilde kıdem tazminatından mahrum edeceğini açıklayan Bulut şunları kaydetti: “Yasalar süresiz çalışma halinde kıdem ve ihbar tazminatını hak olarak verir. Burada yapılan işçinin ömür boyunca çalışmasının bir armağanı olan, alın terinin karşılığı olan kıdem tazminatını, İşsizlik Fonu’nda olduğu gibi işçinin elinden almaktır. Kıdem tazminatı her işçinin kazanılmış hakkıdır. İşçi, kıdem tazminatıyla çocuğuna belki çeyiz hazırlayacak, belki yaşlandığında kendine bir ev alacak. Bunların hepsinden mahrum edecek bu sinsi planla sonuna kadar mücadele edeceğiz”
3 ay önce yine benzer şekilde bir yasa teklifinin hazırlandığını kaydeden Bulut, “Burada da 24 yaş altı ve 50 yaş üstüne esnek çalışma modeli getirilmek isteniyor. Bu düzenleme işçinin alın terini, işçinin emeğini gasp etmektir” dedi. (ANKA)

MB Başkanı Kavcıoğlu: 16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık'taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söyledi.

Sürücülerden akaryakıta gelen zamlara tepki: Arabanın deposuna su mu katalım?

 Akaryakıta art arda yapılan zamlara tepki gösteren araç sürücüleri, “Dolar yükseldikçe fakirleşiyoruz” dedi. 

Van’ın otlu peynirinin kilosu 65 TL'ye çıktı

Ekonomik kriz, kuraklık, yayla yasakları ve TL'nin değer kaybı sonrası Van’ın otlu peynirinin kilosu 65 TL'ye çıktı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.