'Etfal bizim, sözleşme bizim'

Şişli Etfal Dayanışması, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesini ve Şişli Etfal Hastanesi’nin taşınmasını protesto etmek için Şişli Etfal Hastanesi Konferans salonu önünde bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi.

'Etfal bizim, sözleşme bizim'
02 Nisan 2021
13:57

Açıklamada ilk olarak konuşan Şişli Kent Konseyi Başkanı Şükran Eroğlu, Şişli Etfal'in taşınması ve İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmenin tartışmaya dahi açılmaması gerektiğine işaret ederek, "Hastanenin burada kalmasını istiyoruz. İhtiyaçlarımızı karşılayabilen bir hastanenin taşınmasını istemiyoruz. Şişli’de diğer tüm hastaneler özel, bu nedenle hastanemiz herkese hizmet ediyor. Biz sözleşmeden de Etfal’den de geri adım atmayacağız" dedi.

Şişli Kadınlar Kent Konseyi Üyesi Duygu Akpınar da, Sişli Etfal Hastanesi'nin kadınların en büyük sağlık güvencesi olduğunu ifade ederek, “Etfal'in bölünerek başka bölgelere taşınması halinde; şiddete uğradığımızda, hayati tehlike yaşadığımızda, çocuğumuz ateşlendiğinde, bir yakınımız kalp krizi geçirdiğinde, bizi İstanbul trafiğinin insafına mı bırakacaksınız? Bunun vebalini Sağlık Bakanlığı yetkilileri üstlenmeye hazır mı?" diye sordu. 

İstanbul Sözleşmesi’nden de vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Akpınar, "Toplumsal cinsiyet eşitliğini ilk tanımlayan, taraf devletlere kadına yönelik şiddeti önleme ve politika geliştirme yükümlülüğü getiren İstanbul Sözleşmesi'ni elimizden almaya çalışmaktadırlar. Sözleşme kadınlar için yaşamsal bir öneme sahip” ifadelerini kullandı. 

Kadınların yaşamlarının erkeklerin iki dudaklarının arasına hapsedilemeyeceğinin altını çizen Akpınar, eril zihniyete geçit vermeyeceklerini yineledi. Akpınar, "Yaşam hakkımızın teminatı olan 10 yıllık İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararınız yok hükmündedir, kararı tanımıyoruz. Yürürlükte olan İstanbul Sözleşmesi’ni uygula, kadına şiddeti durdur. Şişli Etfal yaşatır, İstanbul Sözleşmesi yaşatır" dedi. 

Türkiye'nin çocuk nüfusu yüzdeliğinde 86 yılın en düşük oranı kaydedildi

TÜİK’in İstatistiklerle Çocuk-2020 verilerine göre, ülke nüfusunun yüzde 27,2’sini çocuk nüfusu oluşturdu. Bu yüzdelik 1935 yılından bu yana en düşük oran olarak kayıtlara geçerken, çocuk nüfus oranının en yüksek olduğu kent ise Urfa oldu.  

Diyarbakırlı çiftçi, tarlasında bulduğu domuz yavrusunu bir hafta besledi

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bir çiftçi, mısır tarlalarına zarar veren domuz yavrularını bir hafta boyunca evde sütle besledikten sonra doğaya bıraktı.

CHP 128 milyar dolar için TBMM'ye resmi başvuru yaptı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun Merkez Bankası rezervlerinden eriyen 128 milyar dolar ile ilgili olarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na bilgi vermesi için resmi başvuru yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.