Evini atölye olarak kullanan ressam, 48 yıldır Türkiye’nin demokrasisizliğini resmediyor

Türkiye’nin “Demokrasisizlik” tarihini çizdiğini söyleyen ressam Ramazan Soğukpınar, Roboski, Şengal, Halepçe ve Ankara Gar katliamları gibi birçok olayı resmetti. 

Evini atölye olarak kullanan ressam, 48 yıldır Türkiye’nin demokrasisizliğini resmediyor
06 Kasım 2021
09:49

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yaşayan emekli öğretmen Ramazan Soğukpınar, 48 yıldır Türkiye'nin siyasi ve katliamlar tarihini resmediyor. 69 yaşında olan Soğukpınar, ilk resimlerini 1974 yılında dönemin siyasi olaylarını çizerek başladı. O dönem çini mürekkeple siyah beyaz olarak çizdiği resimler dönemin politik dergilerinde yayınladı. Soğukpınar'ın çizdiği resimler 12 Eylül darbe sırasında ele geçirilmemesi için aile tarafından evin bahçesinde toprağa gömüldü. Soğukpınar, o dönemde 5 ay toprak altında muhafaza ettikleri resimleri, yıpransa da bugünlere kadar saklamayı başardı.

Meslek hayatından kaynaklı uzun süre resim çizemeyen Soğukpınar, 1994 yılında Tekirdağ'da kuruluşunda yer aldığı Rüstempaşa Sanat Evi'yle tekrar çizmeye başladı. O dönem yeni teknikler geliştirmek isteyen Soğukpınar, bu kez yağlı boya ile doğa ve insan temalı resimler de çizdi. Tekirdağ, Çorlu ve Çanakkale’de sergiler açtı. 2008 yılına kadar Tekirdağ'da yaşayan Soğukpınar, emekli olduktan sonra Turgutlu’ya dönerek evinin üst katını atölye yaptı. Kendi tanımıyla ülkenin "Demokrasisizlik” tarihini çizen Soğukpınar, Roboski, Halepçe, Şengal, Ankara Gar katliamları gibi olayların yanı sıra Hrant Dink, Berkin Elvan ve 1970'li yıllarda hayatını kaydeden devrimcileri resmetti. Soğukpınar, şimdiye kadar açtığı onlarca sergide çizdiği resimleri sergiletti. 

"Atölyeme girdiğimde başka bir dünyaya girmiş gibi kendimi resimlere veriyorum" diyen şu değerlendirmelerde bulundu:

“Değişmeyen şey toplumsal duyarlılığım ve siyasal yapımdır. Yaptığım sanatta toplumcu gerçekçiyim. Yani resimlerim mutlaka bir mesaj vermelidir. Bu mesaj bazen çok açık olabilir bazen de tablonun içine gizlenmiş olabilir. Ülkede olan her türlü haksızlığa, zulme fırçamla değinmeye çalışıyorum. Aynı zamanda örgütlülüğe inanıyorum. Ülkemizde 80 öncesindekinden daha korkunç hak kayıpları, saldırılar ve demokrasizlik var. Bunları da bir belge olarak gelecek kuşaklara bırakmak için resmediyorum

Resimlerde yine zulmün, sıkıntının, hak kayıplarının olduğunu görüyoruz. O yıllardan bugünlere geldiğimizde yine madenlerde kazalar, katliamlar oluyor. İşkence, zulüm ve insanların yoksullaşması sürüyor. Yönetici anlamında burjuvazi değişmedi. Sömürünün aktörlerinden muhafazakarlığın değişmediğini hatta daha da arttığını görüyoruz. Yani o dönem çizdiğim figürler değişmedi. Sadece yüzler değişti. Devlet mantığı değişmedi.

Resimlerde yine zulmün, sıkıntının, hak kayıplarının olduğunu görüyoruz. O yıllardan bugünlere geldiğimizde yine madenlerde kazalar, katliamlar oluyor. İşkence, zulüm ve insanların yoksullaşması sürüyor. Yönetici anlamında burjuvazi değişmedi. Sömürünün aktörlerinden muhafazakarlığın değişmediğini hatta daha da arttığını görüyoruz. Yani o dönem çizdiğim figürler değişmedi. Sadece yüzler değişti. 

Sanatla uğraşanların topluma duyarlı olması gerekiyor. Atölyeme girdiğimde başka bir dünyaya girmiş gibi kendimi resimlere veriyorum. Sürekli değişmek istiyorum."

ABD, Pekin Kış Olimpiyatlarını diplomatik olarak boykot edeceğini duyurdu

ABD, 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarını “Çin'de devam eden insan hakları ihlalleri” gerekçesiyle diplomatik olarak boykot edeceğini duyurdu. 

4 ilde miting yapacak olan KESK: Türkiye'de ILO sözleşmesine göre asgari ücret belirlenmiyor

Asgari ücretin vergi dışı tutulmasını talep eden KESK Eşbaşkanı Şükran Kablan Yeşil, temel gıda maddelerine yapılan zamlar düzenlenmeden asgari ücretlilerin kayıplarının giderilemeyeceğini söyledi. Yeşil, Türkiye'nin onayladığı ancak gereklerini yerine getirmediği Birleşmiş Milletler'in bir ihtisas kuruluşu olan Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) göre asgari ücretin belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Mahkemeden MA'nın 'Jandarma Kürtçe mevlidi kesti' haberine takipsizlik kararı

 “Jandarma Kürtçe mevlidi kesti: Ya Türkçe ya Arapça oku” başlığıyla servis ettiğimiz habere ilişkin Mezopotamya Ajansı Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ferhat Çelik hakkında açılan soruşturmaya takipsizlik kararı verildi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.