Fabrikayı Suriye'ye taşıdılar, Urfa'da 600 işçi muhatap bulamyor

Urfa OSB’de 2 yıldır üretim yapan Yılmazlar Ayakkabı Fabrikası’nın işçileri ücretsiz izne çıkarılıp makinelerin Kuzey ve Doğu Suriye'nin Girê Spî kentine taşındığı ileri sürüldü. Tazminat ve 4 aydır ücretlerini alamayan 600 işçi, muhatap bulamıyor.

Fabrikayı Suriye'ye taşıdılar, Urfa'da 600 işçi muhatap bulamyor
12 Ekim 2021
13:36

Urfa’da Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 600 çalışanla iki yıldır üretim yapan Yılmazlar Ayakkabı Fabrikası yönetimi, işçileri iki haftalık ücretsiz izne çıkardıktan sonra makineleri söküp ortadan kayboldu. Dün izinlerinin bitmesiyle fabrikaya dönen işçiler, makinaların yerinde olmadığını gördü. Tazminatlarını ve 3-4 aydır ücretlerini alamayan işçiler, makinelerin aynı fabrikanın 3 yıldır Türkiye’nin denetiminde olan Kuzey ve Doğu Suriye'nin Girê Spî kentine taşındığını iddia etti. 

İşçiler yaşadıkları hak kayıplarına karşı Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Mağdur edilen onlarca işçinin katıldığı açıklamada konuşan Mustafa Şimşek, “Bizi ücretsiz izne çıkarıp fabrikayı boşaltmışlar. Hiçbir şekilde fabrika yönetimiyle iletişime geçemiyoruz. Yüzlerce işçi mağdur edildik. Haklarımızı alana kadar mücadele edeceğiz. Yetkililer bize sahip çıkmalı” dedi.

Ardından söz alan bir diğer işçi Adil Doğan, fabrikanın iki yıl önce devlet desteklemesiyle kurulduğunu belirterek, “Hep patronlara destek veriliyor, biraz da işçilere destek verilmeli. Evine ekmek götüremeyen insanlar var. Elektrik faturası gelmiş ödeyemiyoruz. İnsanlar işine güvenerek beyaz eşya almış şimdi taksitleri nasıl ödeyecek?” diye sordu.

Engelli raporu bulunan Bedir Çıtlak ise, “Bu halimle çalışıyorsam emeğimim karşılığını isterim. Yetkililer sesimizi duymalı. Kış geliyor ne yapacağımızı bilmiyoruz. Muhatap yok karşımızda, muhatap arıyoruz. Fabrika iki yıl önce açıldığı zaman devlet büyükleri geldi fotoğraf çekti, şimdi ne oldu? Devlet bu olanlara göz yummamalı” diye konuştu. 

Açıklama “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganıyla son buldu. İşçiler, açıklamanın ardından fabrika yöneticileri hakkında valilik ve İŞKUR’a dilekçe vermek üzere alandan ayrıldı. 

Davutoğlu Van'dan Bakan Bilgin'e yanıt verdi: Gençler sizin çocuklarınız gibi ceplerinde dolarla yurtdışına gitmiyorlar

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “‘Gençler Türkiye’den kaçmak istiyor’ diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyor” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e tepki gösterdi. Davutoğlu, “Bunların gözü kör oldu. Gençleri göremiyorlar. Sayın Bakan, o gençler sizin çocuklarınız veya yakınlarınız gibi ceplerinde dolarla yurt dışına gitmiyorlar. Türkiye’de, ana yurtlarında, ana vatanlarında, ana şehirlerinde iş bulamadıkları için gidiyorlar” dedi.

'Yok öyle' diyen Kılıçdaroğlu Merkez Bankası'na çıkarma yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile görüşmek üzere Merkez Bankası’na geldi.

150 öğrenci duruşma için Antep'ten Nizip'e götürülmüş

Gaziantep Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören yaklaşık 150 öğrencinin, okulun beden eğitim öğretmeni A.S tarafından Nizip Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması yapılan H.Ş’ye destek vermek için götürüldüğü ortaya çıktı. Velilerin tepki gösterdiği olayın ardından soruşturma açan Gaziantep Valiliği, öğretmen ile iki idarecinin açığa alındığını duyurdu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.