Faiz kararı öncesi piyasalar sakin

Merkez Bankası’nın faiz kararı vereceği toplantı öncesinde dolar 7,80, Euro ise 9,26 seviyesinden işlem görüyor.

Faiz kararı öncesi piyasalar sakin
22 Ekim 2020
11:13

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikaları Kurulu’nun toplantısından çıkacak faiz kararı öncesinde piyasalar sakin bir seyir izliyor. Merkez Bankası Bir önceki toplantıda politika faizini 8,25’ten 10,25’e çıkarmıştı. Faiz artırım kararı sonrasında hem dolar hem Euro kısa süreli düşüş kaydetmişti. Bugün yapılan toplantıdan ise ekonomistler sürpriz bir faiz kararı çıkmasını bekliyor. Karar öncesi dolar/TL 7,8066, Euro/TL ise 9,2655 seviyesinden işlem görüyor. Bir önceki toplantıda faiz artırımının ardından dolar 7,90 seviyesinden kısa sürede 7,55 seviyesine gerilemiş ardından hızlı toparlanma ile yeniden aynı gün içerisinde eski konumuna dönmüştü.

ENFLASYON RİSKİ ORTADA DURUYOR

Bir önceki toplantıda faiz artıran Merkez, kararın ardında enflasyon risklerinin olduğunu belirtmişti. Merkez, karardan sonra şu açıklamayı yapmıştı: “Enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin sınırlanması amacıyla ağustos ayından itibaren atılan sıkılaştırma adımlarının güçlendirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda Kurul, dezenflasyon sürecini yeniden tesis etmek ve fiyat istikrarını desteklemek amacıyla politika faizinin 200 baz puan yükseltilmesine karar vermiştir. Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının; ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir."

Memur-Sen: Açlık sınırı 3 bin 107, yoksulluk sınırı ise 8 bin 823 lira

Memur-Sen'in kasım ayı açlık-yoksulluk araştırmasına göre; yoksulluk sınırı bir ayda 228 lira, açlık sınırı ise 80 lira yükseldi. Memur-Sen, kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 3 bin 107, yoksulluk sınırını ise 8 bin 823 lira olarak hesapladı. Kasımda en çok LPG, mazot ve uçak bileti fiyatı arttı. Fiyatı en çok yükselen gıda ürünü ise yüzde 24,81 ile patlıcan oldu.

MB Başkanı Kavcıoğlu: 16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık'taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söyledi.

Sürücülerden akaryakıta gelen zamlara tepki: Arabanın deposuna su mu katalım?

 Akaryakıta art arda yapılan zamlara tepki gösteren araç sürücüleri, “Dolar yükseldikçe fakirleşiyoruz” dedi. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.