FDA'dan, Pfizer-BioNTech aşısının 5-11 yaş grubunda kullanımına onay

ABD İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), Pfizer-BioNTech aşısının 5-11 yaş grubunda onayladı. Kullanımın, yetişkin dozajının üçte biri oranında olacağı belirtildi.

FDA'dan, Pfizer-BioNTech aşısının 5-11 yaş grubunda kullanımına onay
30 Ekim 2021
11:48

FDA, bir açıklama yaparak; 5-11 yaş arası çocuklarda acil kullanım için aşının onaylandığını belirtti. Açıklamada, "FDA, Pfizer-BioNTech aşısının acil kullanım izni kriterlerini karşıladığını belirledi. Mevcut bilimsel kanıtların toplamına dayanarak, Pfizer-BioNTech Covid-19 aşısının beş yaşına kadar olan bireylerde bilinen ve potansiyel faydaları, potansiyel risklerden daha ağır basmaktadır” denildi.

Aşının güvenliğinin ölçülmesi için, ilgili yaş aralığında yaklaşık 3 bin 100 çocukta araştırıldığı ve devam eden çalışmada ciddi bir yan etki tespit edilmediği ifade edildi. Çocuklar için öngörülen doz miktarı, yetişkinlerin üçte biri oranında olacak. Söz konusu çalışmada ABD ile Finlandiya, Polonya ve İspanya da yürütücü olarak yer alıyor.

Karara ilişkin konuşan FDA Başkanı Janet Woodcock, "Aşının güvenliği ve etkinliğine ilişkin verilerin kapsamlı ve titiz bir şekilde değerlendirilmesi, ebeveynlere ve velilere güvence verilmesine yardımcı olacaktır. Bu aşının bizim yüksek standartlarımızı karşıladığını biliyoruz" dedi.

Woodcook, bir anne olduğunu belirterek, “Bir anne ve doktor olarak ebeveynlerin, bakıcıların, okul personelinin ve çocukların bugünün iznini beklediğini biliyorum. Küçük çocukları Covid-19'a karşı aşılamak, bizi normallik duygusuna geri dönmeye” daha da yaklaştıracağını söyledi.

ABD'de 5-11 yaş arasındaki çocuklarda görülen vakalar, 18 yaşından küçük bireylerdeki vakaların yüzde 39'unu oluşturuyor. Bu yaş aralığında ise 8 bin 300 vaka hastaneye kaldırıldı. 17 Ekim itibariyle, ABD'de 18 yaşından küçük kişilerde koronavirüs kaynaklı 691 ölüm bildirilmiş, bunların 146’sı 5-11 yaş arasında görülmüştü.

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı: Yetkilileri sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye çağırıyoruz

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Ferman Kurtel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, “İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.