Fransa bazı AB ülkelerinden gelen aşısız yolculara yönelik kısıtlamayı sıkılaştırdı

Fransa hükümeti, Birleşik Krallık, İspanya, Portekiz, Kıbrıs, Yunanistan ve Hollanda'dan ülkeye gelen aşısız yolculara son 24 saatte yapılan Covid-19 testinin sonucu beyan etme zorunluluğu getirdi.

Fransa bazı AB ülkelerinden gelen aşısız yolculara yönelik kısıtlamayı sıkılaştırdı
17 Temmuz 2021
16:34

Fransa'da korona virüsle mücadele kapsamında yeni tedbirler alındı. Fransa Başbakanlığından yapılan açıklamaya göre Birleşik Krallık, İspanya, Portekiz, Kıbrıs, Yunanistan ve Hollanda'dan aşı olmadan Fransa'ya giriş yapan yolcuların son 24 saate ait Covid-19 test sonucunu göstermeleri istenecek. Uygulamada, 18 Temmuz Pazar günü yürürlüğe girecek. Şimdiye kadar İngiltere'den gelenlerden son 48 saate ait, İspanya, Portekiz, Kıbrıs, Hollanda ve Yunanistan'dan gelenlerden ise son 72 saate ait test sonucu isteniyordu. Ayrıca hangi ülkeden gelirse gelsin, Avrupa İlaç Ajansı (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson) tarafından tanınan bir aşı ile tam olarak aşılanmış kişilerin test sonucu göstermesi ise gerekmeyecek. Aşıların virüse ve özellikle Delta mutasyonuna karşı etkili olması nedeniyle böyle bir muafiyetin uygulandığı belirtildi.

Kırmızı listeye 4 ülke eklendi

Fransa, kırmızı ülkeler listesine Tunus, Mozambik, Küba ve Endonezya'yı ekledi. Fransa, kırmızı listedeki ülkelere yalnızca zorunlu seyahatlere izin verirken, aşılı olsun ya da olmasın 7 ile 10 günlük karantina süreci uyguluyor.
Fransa, seyahatleri kontrol altında tutmak için salgın durumu değerlendirerek ülkeleri yeşil, turuncu ve kırmızı olmak üzere listeliyor. Yeşil listede bulunan ülkelerde virüsün aktif şekilde yayılmadığı, turuncu listedeki ülkelerde Covid-19 kontrol altında tutulduğu, kırmızı listedeki ülkelerde ise virüsün aktif şekilde yayıldığı kabul ediliyor.

Beyrut'taki patlamada yaşamını yitiren 218 kişi düzenlenen törenle anıldı

Lübnan’da Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen patlamanın üzerinden bir yıl geçti. Patlamada hayatını kaybeden 218 kişi Lübnan Güvenlik Güçleri’in düzenlediği törenle anıldı.

'ABD, gelecekte faydasının olmayacağını düşündüğü yerlerden çekilerek, aslan payı için Asya Pasifik bölgesine yönelecek'

Ortadoğu ülkelerinden çekilme kararı alan ABD’nin yeni adresinin Asya Pasifik Bölgesi olduğunu belirten Ortadoğu Uzmanı Musa Özuğurlu, Pasifik'te de Çin ile ABD arasında ciddi bir rekabet olduğunu söyledi.

Covid-19'un merkez üssü Wuhan yeniden alarmda

Yeni tip korona virüs salgınının (Covid-19) merkez üssü olduğu düşünülen Çin'in 11 milyon nüfuslu Wuhan kentinde 7 yeni vakanın bildirilmesi üzerine şehirde yaşayan herkese Covid-19 testi yapılacağı açıklandı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.