Fransa: Boykota son verin

Fransa, Arap ülkelerine, ürünlerinin boykot edilmesine yönelik kampanyaları önlemeleri çağrısında bulundu.

Fransa: Boykota son verin
26 Ekim 2020
08:27

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "radikal bir azınlığın" yaptığı boykot çağrılarının "hiçbir dayanağı olmadığı" belirtildi. Ürdün, Kuveyt ve Katar'daki bazı süpermarketlerde Fransız saç bakım ve güzellik ürünleri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Hz. Muhammed’in karikatürlerinin gösterilmesi hakkını savunması sonrası raflardan kaldırılmıştı.

Kuveyt'te Tüketici İşbirliği Dernekleri Birliği, Fransız ürünlerinin boykot edilmesi çağrısı yapmıştı. Birlik bu kararı, "Hz. Muhammed’e hakaretlerin tekrarlanması" nedeniyle aldığını açıklamıştı. Suudi Arabistan'da Fransız market zincirinin boykot edilmesine dair bir etiket Pazar günü sosyal medyada en popüler ikinci etiket oldu. Mısır'da da bazı siyasetçiler Fransız ürünlerine yönelik boykot kampanyası başlattı. Libya, Suriye ve Gazze Şeridi'nde benzer protestolar görülüyor.

MACRON: ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Pazar günü Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Fransız değerlerini sonuna kadar savunacaklarını vurguladı: 

"Asla boyun eğmeyeceğiz. Barış ruhuyla tüm farklılıklara saygı duyuyoruz. Nefret söylemini kabul etmiyoruz ve makul tartışmadan yanayız. Daima insan onurunun ve evrensel değerlerin tarafında olacağız."

Fransa'da Samuel Paty adlı bir öğretmen, 16 Ekim'de sınıfta Hz. Muhammed'in karikatürlerini göstermesi sonrası başı kesilerek öldürülmüştü. Macron cinayet sonrası yaptığı açıklamada, "Samuel Paty Cumhuriyeti özümsediği için, İslamcıların geleceğimizi istemesi nedeniyle öldürüldü. Çünkü biliyorlar ki onun gibi sessiz kahramanlar olduğu sürece asla geleceğimize sahip olamayacaklar. Fransa karikatürlerden vazgeçmeyecek" demişti.

MB Başkanı Kavcıoğlu: 16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık'taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söyledi.

Sürücülerden akaryakıta gelen zamlara tepki: Arabanın deposuna su mu katalım?

 Akaryakıta art arda yapılan zamlara tepki gösteren araç sürücüleri, “Dolar yükseldikçe fakirleşiyoruz” dedi. 

Van’ın otlu peynirinin kilosu 65 TL'ye çıktı

Ekonomik kriz, kuraklık, yayla yasakları ve TL'nin değer kaybı sonrası Van’ın otlu peynirinin kilosu 65 TL'ye çıktı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.