Fransız ders kitabında Türkiye'ye "işgalci" nitelemesi

Fransa’da eğitim programında Kürt tarihi ile ilgili “Kürtler ve Kürt Meselesi” adıyla ders okutulacak. Ancak hazırlanan ders kitabında Türkiye'ye, Suriye'deki askeri harekatları nedeniyle işgalci suçlaması yapılıyor.

Fransız ders kitabında Türkiye'ye "işgalci" nitelemesi
05 Eylül 2020
12:04

Rudaw'da yer alan habere göre, Fransa Eğitim Müdürlüğü, 2020-2021 eğitim öğretim yılında 11’inci sınıflarda okutulan Tarih ve Coğrafya kitabına “Kürtler: Devletsiz bir ulus” başlığıyla Kürt tarihinin öğretileceği bir ders ekledi.

Kürt tarihinin okutulacağı derslerin bazı ana başlıkları ve içerikleri şu şekilde:

Bağımsızlığı diriltme umudu

Dersin içeriğinde, Kürtlerin 40 milyon nüfusu ile dünyada devleti olmayan en büyük halk olduğu ve çoğunluğunun Sünni mezhebine bağlı olduğu yer alıyor. Kürtlerin yüz yıldır bağımsızlık için mücadele ettiği belirtilen kitapta, Kürdistan topraklarını egemenliği altında bulunduran ülkelerin bu çabalara karşı çıktığı anlatılıyor. Ancak Saddam rejiminin devrilmesi ve Suriye’nin yıkılmasının Bağımsız Kürdistan umutlarını dirilttiği ifade ediliyor.
Dersin bir bölümünde de “Ortadoğu’daki çekişmeler Kürt devletinin kurulmasına olanak sağlar mı?” sorusu sorulmuş.

Peşmerge

Dersin bir başka bölümünde IŞİD’in ortadan kaldırılmasında Kürt güçlerinin rolüne değinilerek, Peşmerge’ye ilişkin, “Kürtçe’de Peşmerge: Ölüm ile karşı karşıya gelen anlamına geliyor. Peşmerge Güçleri Irak ordusu ile aynı statüye sahip. Bunu da Saddam Hüseyin Hüseyin rejimi ve IŞİD İslami Devleti ile savaştan sonra elde ettiler. 1920 yıllarında kurulan Peşmerge Güçleri’nin sayısı bugün 350 bin civarında” ifadeleri yer almış.

Rojava Kürdistanı’nın işgali

Kitapta ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trump’ın onayıyla 9 Ekim 2019’da Suriye'nin kuzeyindeki harekata ilişkin aldığı karar da yer almış. IŞİD savaşı Amerika ile Kürtler arasındaki yardımlaşmanın başlangıcı olarak kaydedilerek, IŞİD lideri Bağdadi’nin öldürülmesinin de bu yardımlaşmanın önemini gösterdiğine değinilmiş. Türkiye’nin Suriye’deki harekatının başlangıcına değinilen bölümde, “Suriye Kürdistanı’nın Sonu: Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan 9 Ekim 2019’da Trump’ın onayıyla Suriye Kürtlerine karşı askeri bir saldırı başlattı. Bu da ABD ile Suriye Kürtlerinin arasındaki yardımlaşmanın sonuydu. IŞİD liderine karşı yapılan operasyon, yardımlaşmanın önemini gösterdi. Ayrıca, Türkiye’nin Suriye’deki Kürt vatanını işgal etmesinin başlangıcıydı. Top atışlarından sonra Türkiye, tankları ve toprakları vekillerine verdi. Bu silahlı grupların da çoğu bıçakçı ya da cihadist ve aynı zamanda Kürtler ve Hristiyanları sevmeyen Sünni Araplardan oluşmaktaydı. Daha önce El Kaide örgütünün savaşçılarıydı” ifadeleri yer almış.

Efrin
 
Dersin başka bir bölümünde ise, Efrin konusu işlenerek, “Bilgimiz olmadığını söyleyemeyiz. Türk ordusu 2018 yılının Mart ayında Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Efrin kentini ve bölgeyi işgal etti. Bu bölge radikal cihadist gruplara teslim edildi. Bu grupların el koyduğu her şeyi alma hakları var. Silahlı milisler Kürtlere ait bir çok ev ve işyerine el koydu. Hiçbir yasal durumla karşılaşmadan halktan fidye almaya başladılar ve toplu katliamlar yaptılar. Kürt yerleşimciler kaçmak zorunda kaldı. 130 bin kişi sokaklara atıldı. Bu da gerçekleşmiş amaçtı. Çünkü amaç Türkiye sınırındaki Kürtlerin varlığını yok etmekti” değerlendirmesine yer verildi.

Trump’ın Kürtlere teşekkürü

Kitabın bir bölümü de Suriye’de IŞİD’in ortadan kaldırılmasında Kürtlerin rolüne yer verilmiş. Bu bölümde “Suriye Kürtleri, IŞİD’i ortadan kaldırarak Bağdadi’yi Suriye’deki başkenti Rakka’dan çıkaran ilk güçtü. 11 bin kurban veren Kürtler olmadan Trump, İslami Devlete karşı başarılı olamazdı. Ama Trump, kendi yöntemiyle Kürtlere teşekkür etti: O da onları başka cihadistelere teslim ederek” bilgilerine yer verilmiş.

Derste öğrencilere aşağıdaki sorular da sorulmuş?

Kürtlerin bütün devletlerdeki durumu aynı mıdır?

Kürtler geçen yüzyılın 20’li yıllarında uğruna mücadele verdiği bağımsızlık istedikleri tek yol mudur?

İslami Devlete karşı savaşta Kürtlerin rolü neydi?

Irak Kürtleri ile Suriye Kürtleri arasında neden karşılaştırma yapabiliriz?

Eğitim öğretim yılının bu hafta başladığı Fransa’da binlerce öğrenci Kürt tarihi ve Kürdistan halkının mücadelesini öğrenecek. Ayrıca Kürtlerin IŞİD’in ortadan kaldırılmasındaki rolünü de okuyacak.

Fransa’da 2019 yılında lise eğitimine devam eden 755 bin 900 öğrencinin yüzde 51’I genel eğitim, yüzde 21’i teknik ve yüzde 28’i de meslek eğtimi aldı.

 

Türkiye ile Katar arasında 15 yeni anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'la yapılan 15 yeni anlaşmayı hatırlatarak, "Önümüzdeki süreçte her alanda işbirliğimizi genişleteceğiz" dedi.

Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji, Doğu Akdeniz için kuvvetli yağış uyarısı yaptı.

Yeni zamla birlikte motorinin litre fiyatı benzini solladı

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'ndan (EPGİS), motorine bu gece yarısından geçerli olmak üzere 66 kuruş zam yapılacağını duyurdu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.