G7 Zirvesi Afganistan gündemiyle bugün toplanıyor

G7 Zirvesi, Afganistan gündemiyle toplanıyor. Zirvede, Afganistan'dan ayrılmak için belirlenen 31 Ağustos tarihinin uzatılıp uzatılmaması görüşülecek.

G7 Zirvesi Afganistan gündemiyle bugün toplanıyor
24 Ağustos 2021
17:27

G7 ülkelerinin liderleri (İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve ABD) Afganistan’da yaşanan krizi görüşmek üzere bir araya gelecek. 7 ülkenin liderleri bugün telekonferans yöntemiyle yapılacak G7 Zirvesinde Afganistan konusunu masaya yatıracak. Toplantı gündeminde, Afganistan’dan tahliye için belirlenen 31 Ağustos tarihinin ertelenmesi de var.

G7 Zirvesi'ne liderlerin yanı sıra NATO, BM genel sekreterleri, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi başkanları da katılacak.

İngiltere’nin yanı sıra Almanya, Fransa ve İspanya da çekilme süresinin uzatılması istiyor. Öte yandan Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban, Amerikan askerlerinin belirtilen tarihte çekilmesinin kırmızı çizgileri olduğunu, olası bir ertelemenin işgalin uzaması anlamına geleceğini ve bunun yeni sonuçlar doğuracağı uyarısında bulunmuştu.

Bir NATO diplomatı Reuters'e verdiği demeçte, son 10 gün içerisinde 58 bin 700 kişiyi tahliye eden ülkelerin, Taliban ile daha önce yabancı güçlerin geri çekilmesi için kararlaştırılan süreye uymaya çalıştığını söyledi.

Zirvede tahliye sürecinin yanı sıra Taliban sonrası Afganistan’da insan hakları ihlallerinin, kadınların ve azınlıkların durumunun, mülteci krizinin olası tekerrürünün ve Afganistan halkına yapılacak insani yardımın da ele alınması bekleniyor. 

Su sorunu yaşayan çiftçilerden eylem

Su sıkıntısı nedeniyle ürünlerinin çürüdüğünü belirten çiftçiler, sulama kanalının suyunu kesti.

Salgında 57 eczacı yaşamını yitirdi

Olağan Genel Kurulu’nda salgından ötürü 57 eczacının ve 20 eczane çalışanın yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, “Hiçbir yöneticinin hayal bile edemeyeceği bir süreç yaşadık” diyerek yaşananları özetledi. 

'İhbar var' gerekçesiyle konsere yasaklama

 Kaldırım Müzik Topluluğu ve Grup Munzur'un katılımıyla düzenlenecek konser, "ihbar yapıldı" denilerek yasaklandı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.