Gazeteci Evren’in yurt dışı yasağı kaldırılmadı

Gazeteci Kibriye Evren’in yargılandığı dava duruşmasında mahkeme, hakkındaki yurt dışı yasağının kaldırılması talebini reddetti.

Gazeteci Evren’in yurt dışı yasağı kaldırılmadı
11 Kasım 2021
12:03

Gazeteci Kibriye Evren hakkında "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 14’üncü duruşması görüldü. Evren’in katılmadığı duruşmada avukatları Pirozhan Karali ve Resul Tamur hazır bulundu. 

Mahkeme başkanı, önceki duruşmada bu konuda talepte bulunmaları üzerine Evren hakkında Mersin’de görülen dava dosyasına ilişkin yanıt geldiğini, fakat içeriğinde iddianamenin gönderilmemiş olunması nedeniyle dosyanın geri gönderildiği bilgisini verdi. 

Sonrasında Evren’in avukatlarına söz verildi. Avukatlar, dosyadaki eksik hususların giderilmesini isteyip, gazetecilik faaliyetlerine devam eden müvekkilleri hakkındaki “yurt dışı yasağı”nın kaldırılmasını talep etti. İddia makamı da eksik hususların giderilmesini istedi. 

Taleplerin alınmasının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, Evren’in Mersin 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı 2020/240 sayılı dosyaya ilişkin mahkemeye yeniden müzekkere yazılarak, bu dosyanın kendi dosyaları ile birleştirilmesine onay verilip verilmeyeceğinin sorulmasına ve iddianamenin eklenmesine karar verdi. 

Evren’in yurt dışı yasağının kaldırılması talebi ise reddeden mahkeme, bir sonraki duruşmayı 24 Şubat 2022 tarihine erteledi.

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

Silvan Belediye Eşbaşkanı Toprak'ın hakkında daha önce açılan ve takipsizlikle sonuçlanan soruşturmalar yeniden iddianameye döndü

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak hakkında daha önce açılan iki ayrı soruşturmadaki takipsizlik kararının kaldırılarak iddianame hazırlanmasını talep etti.

Endonezya'daki yanardağ patlamasında can kaybı 34'e yükseldi

Endonezya'da Semeru Yanardağı’nda cumartesi günü meydana gelen patlamada bilanço artıyor. Paylaşılan son verilere göre, patlama nedeniyle can kaybı 34'e yükseld.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.