Gazeteci Oktay Candemir 16 yıl önceki haber görüntüleriyle yargılanacak

Gazeteci Oktay Candemir hakkında "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla hazırlanan iddianamede, 16 yıl önce çekilen görüntülerde yer alan sloganlar suç delili sayıldı. 

Gazeteci Oktay Candemir 16 yıl önceki haber görüntüleriyle yargılanacak
08 Nisan 2021
09:59

Van’da bugüne kadar birçok kez gözaltına alınarak, serbest bırakılan gazeteci Oktay Candemir hakkında "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla iddinamame hazırlandı. Van 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 4 sayfalık iddianamede, 5 Nisan 2019 tarihinde Candemir'in evine yapılan baskında el konulan dijital materyallerdeki video ve fotoğraflar ile sosyla medya hesabındaki kimi paylaşımlar suç delili olarak gösterildi.  

İddianamede, 2014-2015 yılları arasında Candemir’e ait Facebook hesabından yapılan 4 paylaşımda PKK bayrakları ve "örgüt mensubu" olarak değerlendiren bir kişinin çerçeveli fotoğrafının olduğu belirtildi. İddianamede, Candemir’in 2005-2009 yılları arasında Ağrı, Kars ve Iğdır illerinde Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) toplantı ve gösterilerinde haber amaçlı çektiği görüntüler suçlama konusu yapıldı. "Kim tarafından nereden çekildiği bilgisine ulaşılamadı" denilen görüntülerdeki “Bijî Serok Apo” şeklindeki sloganlar delil olarak gösterildi. 

Ceza talep edildi

İddianamede, Candemir'in yaptığı paylaşımlar ve sosyal medya hesabı incelemesinde “örgüt propagandası” yaptığı iddia edildi. Candemir'in, daha önce aynı paylaşımlardan kaynaklı yargılandığı ve beraat ettiği şeklindeki savcılık ifadesinin de yer aldığı iddianamede, "Şüpheli her ne kadar beyanında suça konu paylaşımlarla ilgili olarak Van 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığını beyan etmiş ise de, Van 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmış olduğu söz konu paylaşımlar ile dosyamıza konu paylaşımların aynı olmadığının tespit edildiği” ifadelerine yer verildi. 

Candemir hakkında açılan davanın ilk duruşması 17 Haziran tarihinde görülecek.  (MA)

Türkiye Emekli Subaylar Derneği yönetimi görevden alındı

İçişleri Bakanlığı,103 amiral bildirisine ilişkin beyanları sebebiyle Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan ve yönetim kurulu üyelerini görevden aldı.

Mardin'de ‘sahte avukat’ dolandırıcılığı

Mazıdağı'nda kendisini avukat olarak tanıtarak onlarca kişiyi dolandıran Abdurrahman B., fark edilmesinin ardından tutuklandı. 

Hekimlerden çağrı: Salgını fırsata çevirmek isteyen özel hastaneler kamulaştırılmalı

İstanbul Tabip Odası, özel hastanelerde koronavirüs (Kovid-19) hastalarının gerek yoğun bakım sürecinde gerekse yataklı servislerde her türlü işlem, girişim, tetkik, tahlil için ücret talep edilmesine ilişkin şikayetlerin artması üzerine açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.