Gazetecilere yönelik artan saldırılar protesto edildi

Özgür basın emekçileri, kendilerine yönelik artan polis saldırılarına karşı suç duyurusunda bulunarak, gerçekleri yazmaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Gazetecilere yönelik artan saldırılar protesto edildi
04 Ağustos 2021
15:56

Özgür basın emekçileri, gazetecilere yönelik polis işkencesini protesto etmek için Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne giderek suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından çok sayıda gazeteci ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu açıklama yapmak üzere İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’ne geçti. Açıklamanın yapıldığı salona, “Gerçekleri yazmaktan vazgeçmeyeceğiz” pankartı asıldı.

Taksim Tünel’de gerçekleştirilen Konya’daki katliamı protestosundan sonra Kasımpaşa’da ırkçı bir grup tarafından saldırıya uğrayan muhabirimiz Muhammed Enes Sezgin, yaşadıklarını anlattı. Gözaltına alındığı andan mahkemeye çıkarıldığı sürece kadar polislerin işkence, hakaret ve tehditlerine maruz kaldığını ifade eden Sezgin, bunun bilinçli bir devlet politikası olduğunu ifade etti. Gözaltı, işkence ve soruşturmalar ile özgür basının susturulmaya çalışıldığına dikkat çeken Sezgin, tüm baskılara rağmen yazmaktan vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.

Ardından söz alan gazetecilerin avukatlarından Sercan Korkmaz da yaşananları anlatarak, hukuki sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

Piroğlu ise, gazetecilere yönelik artan polis saldırılarını kınayarak, saldırıların organize olduğuna işaret etti. AKP’nin, iktidarının koruyabilmek için ana akım medyayı kendine yakın şirketler aracılığıyla satın alarak kontrol altına aldığını söyleyen Piroğlu, özgür basına yönelik ise bir yandan kararnameler ve yasalar ile siteleri kapatma öte yandan soruşturma ve saldırılar ile susturma politikasını izlediğini anlattı. Piroğlu, özgür basın emekçilerinin yanında olmaya devam edeceklerini ifade ederek, hakikatlerin asla gizlenemeyeceğini vurguladı.

Özgür basın emekçileri adına açıklama yapan Sendika. Org Muhabiri Ceylan Bulut, gazetecilere yönelik gözaltı ve işkenceyi insanlık dışı olarak tanımladı.

Gazetecileri susturmak ve sahada yaşanan hak ihlallerini kamuoyuna duyurmamak için devlet güçlerinin tüm baskı aygıtlarını kullandığını söyleyen Bulut, “Şiddet, işkence, gözaltı ve tutuklama saldırıları. 38 basın emekçisi gazetecilik yaptıkları için tutuklu. Üzerimizde Demoklesin kılıcı gibi sallanan yargıya bir kez daha sesleniyoruz, tutuklu meslektaşlarımız bir an önce serbest bırakılsın. Gerçekleri yazmaya gerçekleri halka ulaştırmaya devam edeceğiz. Tüm baskı, tehdit, şiddet, gözaltı ve tutuklamalara rağmen bizler işimizin başında olacağız. Halkın haber alma hakkını sonuna kadar savunacak, gazeteciliğin kriminalize edilmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Su sorunu yaşayan çiftçilerden eylem

Su sıkıntısı nedeniyle ürünlerinin çürüdüğünü belirten çiftçiler, sulama kanalının suyunu kesti.

Salgında 57 eczacı yaşamını yitirdi

Olağan Genel Kurulu’nda salgından ötürü 57 eczacının ve 20 eczane çalışanın yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, “Hiçbir yöneticinin hayal bile edemeyeceği bir süreç yaşadık” diyerek yaşananları özetledi. 

'İhbar var' gerekçesiyle konsere yasaklama

 Kaldırım Müzik Topluluğu ve Grup Munzur'un katılımıyla düzenlenecek konser, "ihbar yapıldı" denilerek yasaklandı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.