Gelecek Partisi'nin itirazı kabul edildi seçime girebilecek parti sayısı 20 oldu

YSK Gelecek Partisi'nin itirazını kabul etti, seçimlere katılabilecek parti sayısı Gelecek Partisi ile 20'ye çıktı.

Gelecek Partisi'nin itirazı kabul edildi seçime girebilecek parti sayısı 20 oldu
08 Nisan 2021
10:41

Yüksek Seçim Kurulu, Ahmet Davutoğlu'nun başkanı olduğu Gelecek Partisi'nin Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney beldesinde yapılacak seçim için yaptığı itirazı kabul etti. YSK, yeni bir karar vererek Gelecek Partisi'nin seçimlere katılabileceğini duyurdu. Kararla birlikte seçinlere katılabilecek siyasi parti sayısı 20 oldu.

Yüksek Seçim Kurulu, 19 Mart'ta verdiği karar ile seçimlere katılabilecek 19 partiyi açıklamış, diğer partilerin seçimlere katılma yeterliliğini sağlayamadığına hükmetmişti. Gelecek Partisi, Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün ve Avukat Ali Aydın aracılığıyla karara itiraz etti. İtirazda, partinin 42 ilde örgüt kurarak kongre şartını yerine getirdiği, bu nedenle yapılacak ilk seçime katılabileceği belirtildi. İtirazı kabul eden YSK, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gerekli belgeleri istedi. Belgeleri inceleyerek yeni bir karar alan YSK, Gelecek Partisi'nin yapılacak ilk seçimlere katılabileceğini, seçime katılabilecek parti sayısının 20 olduğunu açıkladı.

Bu kararın ardından, seçime katılabilecek partiler şöyle:

- AKP
- Anavatan Partisi
- BTP
- BBP
- CHP
- DEVA
- DP
- DSP
- Genç Parti
- HDP
- Hüda-Par
- MHP
- MYP
- İYİ Parti
- Saadet Parti
- Sol Parti
- TKP
- Vatan Partisi
- Yeniden Refah Partisi
- Gelecek Partisi

Erdoğan: 'Dünya 5'ten büyüktür' çağrımızın haklılığına hep birlikte şahitlik ettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırısına dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Geldiğimiz noktada durum ürkütücü bir hal almış" dedi.

Keçi Burcu’nda İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Kadınlar son sözünü söylemedi

İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yıldönümü dolayısıyla Diyarbakır’ın tarihi Keçi Burcu önünde yapılan açıklamada konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Kadınlar son sözünü söylemedi” diyerek, sözleşmenin uygulamada olduğunu söyledi. 

HDP MYK toplanıyor: Kobani Davası'nda yeni strateji belirlenecek

Sınır ötesine yönelik operasyonlar, ekonomik kriz, pandemi gibi önemli gündem başlıklarıyla toplanacak HDP MYK, Kobani Davası'nda hukuki ve siyasi olarak izleyeceği yeni stratejiyi belirleyecek.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.