Gergerlioğlu: A’dan z’ye herkesin uğradığı ihlalleri dile getirdim

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, hakkında verilen cezaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Ben boyun eğmem. Böyle bir insan olsaydık, meydanlara siyaset alanına, insan hakları savunuculuğu alanına çıkmazdık" dedi.

Gergerlioğlu: A’dan z’ye herkesin uğradığı ihlalleri dile getirdim
22 Şubat 2021
12:13

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Gare operasyonunun ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle iktidar tarafından hedef alınan Gergerlioğlu, 2 yıl 6 aylık hapis cezasının Yargıtay tarafından onaylanmasına dair açıklamalarda bulundu.

Gergerlioğlu açıklamasında  şunları söyledi:

“Ben kesinlikle boyun eğmem. Kesinlikle biz hukuksuz saldırılara boyun eğecek değiliz. Böyle bir insan olsaydık, meydanlara siyaset alanına, insan hakları savunuculuğu alanına çıkmazdık. Allah’tan başka kimseden korkmam. Sözümü hiç esirgemedim. İnsan hakları mücadelesi verdim, a’dan z’ye herkesin uğradığı ihlalleri dile getirdim. Bu yeni bir olay değil. Türkiye’de işkence, çıplak arama, cezaevi ihlalleri, hasta mahpuslar var. Bunları söyledim. Yanlış mı bunlar? Hepsi gerçek. Türkiye’de Kürt meselesi var. Kanla, savaşla, ölümle gözyaşı ile çözülmeye çalışılan Kürt meselesi var.

Allah’tan başkasında da korkmuyorum. Sözümü hiç esirgemedim. Ayrımsız insan hakları mücadelesi verdim. Herkesin uğradığı ihlali burada gündeme getirdim. Ama bu yeni değil. Ortaçağ’da insanlar gerçekleri söylediği için cezalandırıldı. Türkiye’de işkence, çıplak arama, cezaevlerinde bebekler var. ”

Ben barışı bir Türk olarak istedim

Ben barışı bir Kürt olarak değil bir Türk olarak istedim. Dedim ki bu sorunların çözülmesi için Kürt’ten önce ben bu konunun çözümü için çalışmalıyım dedim. Ben her gün barış mesajları veriyordum. Ben çatışma çözümleri konusunda uzman biriyim. Bugün hala milletvekillerinin meclisten atılmasını tartışıyorlar. Kardeşlik diyordum ve bu yüzden suçlandım. Bundan dolayı mesleğimden ihraç edildim. KHK ile ihracıma sebep olan o paylaşımım sonrasında bunda suç yok denilmişti.

Ben bugün mevcut Anayasa ile değil darbe Anayasası ile yargılandım ve ceza aldım

Benim yaptığım sadece bir haberi retweet etmekti. Bu haber hala yayında ama ben 2 yıl 6 ay ceza alıyorum. Kocaeli de dedim bu mahkemede bozulur onandı, istinafta döner dedim onaylandı artık Yargıtay’dan döner dedim orada da onaylandı. Şerh yazan hakim alenen bu nasıl bir karardır diyerek 16 sayfa şerh düşmüş. Bugün propaganda suçu Anayasa Mahkeme 14 ten çıkarıldı. Yani bugün ben mevcut Anayasa ile değil darbe Anayasası ile yargılandım ve ceza aldım.

Üye olduğum tek örgüt insan hakları örgütüdür

Bugün bana yönelik değil toplumun tamamına yönelik bir saldırı vardır! Bütün kamuoyunun gözü önünde büyük bir destek alıyorum. Ben o örgütü bu örgütü bilmem benim üye olduğum tek örgüt var o da insan hakları örgütüdür. Bunu da kimse değiştirmez. Ben masum mazlum milletin oylarıyla seçildim. Ben zulmedenler tarafından seçilmedim. Yıllardır yaptığım şey insan hakları savunuculuğuna devam ettim.

Şimdi de milletvekilliğinden ihraç etmek istiyorlar

Ben önce yazı yazdığım gazeteden hak ve hukuk dediğim için ihraç edildim. Sonra mesleğimden ihraç ettiler. Şimdi de milletvekilliğinden ihraç etmek istiyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar benim anlım ak!

54 yılda almadığım kadar duayı ben 2,5 yılda aldım

Biz milletin dualarına talip olduk. Benim için bundan büyük keyif yok. 54 yılda almadığım kadar duayı ben 2,5 yılda aldım. Tek çekincem mağdur ve mazlumların dertlerinin dinlenmesinde eksiklik olmasıdır. Zalimlerin adları tarihte iyi kalmaz tarihte adaleti savunan Ömerlerin adı kalır!

İkinci bir Berberoğlu rezaletinin yaşanmasını mı istiyorsunuz?

Çok zulümler yaşayan Sayın Enis Berberoğlu sonrasında Meclise geri dönmüştür. Siz ikinci bir Enis Berberoğlu’na yaşatılan rezaletin yaşanmasını mı istiyorsunuz?

Anayasa Mahkemesine bugün başvuruyoruz. Ben inanıyorum en kısa sürede AYM, bu kararı iptal edilecektir. Ben sonuna kadar direneceğim. Beni neden milletvekilliğinden almak istiyorlar? Çünkü biz milletin hayır duasını aldık. Zalimler bize ceza verilir ama yarınlara o zalimlerin ismi kalmaz Ömerlerin ismi kalır. Bana ceza verdiler ama vekilliğimi düşüremezler. Benim vekilliğimi düşürüp AYM’den bu kararın dönüp ikinci bir kez skandal bir karar mı istiyorsunuz? İkinci bir kez Berberoğlu kararı skandalı mı yaşatmak istiyorsunuz? AYM’ye bugün başvuruyoruz. AYM ihlal kararı vereceğini düşünüyorum. AYM kararının beklenmesi gerektiğini söylüyorum”

8 Mart Generation Equality için bir miting çığlığıdır

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her yıl kadınlar, 8 Mart’ta kadın mücadelesinin sesini ve renklerini alanlara taşıyor.

Eylemde olan milletvekilleri ile röportaj yapmak isteyen gazeteciler engellendi

HDP Van İl Örgütü binasının bulunduğu sokağın polis bariyerleriyle kapatılmasının ardından valilik binası önünde eylem başlatan milletvekillerinden Murat Sarısaç ile röportaj yapmak isteyen gazeteciler engellendi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yeni genelge

Sağlık Bakanlığı, 81 ilin sağlık müdürlüklerine gönderdiği genelgede sağlık çalışanlarının istifa ve görevden çekilme taleplerinin kabul edilmeyeceğini ifade etti.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.