Gergerlioğlu: 'Bu insanlar kurtulabilirdi' ifadesinin neresi yanlış?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, "Yeter artık diyorum. Kan, gözyaşı, çatışma bitsin. Herkes silahları bıraksın diyorum. Barışın sağlanması lazım" dedi.

Gergerlioğlu: 'Bu insanlar kurtulabilirdi' ifadesinin neresi yanlış?
18 Şubat 2021
13:30

Gare operasyon sonrası yaptığı paylaşım nedeniyle hakkında soruşturma açılan Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, düzenlediği basın toplantısında, “Üzüntümü paylaştım, keşke öldürmeselerdi dedim. Hayatın, barışın yolu açılsaydı keşke dedim ve günah keçisi ilan edildik. Sanki bu insanların ölümüne yol açan bizmişiz gibi üzerimize tehditler, soruşturmalarla geldiler. Neden? Herkesin bir iki gün sonra kabul ettiği bir şeyi söyledim. Ortada başarısızlık var. Bu insanlar ölmeyebilirdi. Bu insanlar kurtulabilirdi, bunu söyledim. Neresi yanlış bunun?" sözleriyle kendisini hedef gösterenlere yanıt verdi.

Gergerlioğlu şöyle devam etti: 

"İktidarın umurunda olmadı. Kimse ilgilenmedi. Önergelere cevaplar verilmedi. Sonuçta bu insanların cenazeleri geldi. Başarısız bir operasyon olduğunu herkes kabul etsin. Biz hayattan, barıştan yanayız. En riskli zamanda da olsa doğru bildiğimizi söyleriz. Taşlansak da söyleriz. Her şey ayan beyan ortaya çıktı. Bakanlar Meclise gelip bize bilgi verdiler ama aslında istifalarını verdiler. Başarısız bir operasyon var, bunu herkes kabul etsin.

"Bunu sorgulama hakkımız yok mu bizim?"

Bana ne diyorlar biliyor musunuz? ‘Biz iktidarı ve ilgilenmeyen muhalefeti, ki bir kısım muhalefet ilgilendi diyorlar. Ama ilgilenmeyen kısmı ile kimseye hakkımızı helal etmiyoruz’ diyorlar. Daha önceden alıkonulan insanları gidip getiren Fethullah Erbaş ile önceki gün konuştum. Fethullah Erbaş bana dedi ki; ‘Biz ailelerin bize başvurusu üzerine çok duygulandık, üzüldük. O ailelerin perişan halini gördük ve ben İnsan Hakları Derneği’ne, MAZLUM-DER’e var mısınız gidelim bu insanları oradan alalım dedim. ‘Varız’ dediler. Gittik, aldık’. Fethullah Bey herhangi bir pazarlık yaptınız mı, bir şey alma verme durumu oldu mu siyasi olarak diye sorduğumda, ‘Hayır, kesinlikle olmadı’ yanıtını verdi. Fethullah Erbaş şu anda bu meselenin böyle sonuçlanmasından dolayı çok üzgün olduğunu söyledi. Şu ana kadar 355 kişi kurtarılmış, ilk defa kaçırılanlar oldu. Bunu sorgulama hakkımız yok mu bizim? Kim ne dersin desin, ben bunu sorarım. Kimse bizi susturamaz.

"Barışın sağlanması lazım"

Yeter artık diyorum. Kan, gözyaşı, çatışma bitsin. Herkes silahları bıraksın diyorum. Barışın sağlanması lazım. Gelin diyorum hep beraber barış için bir adım atalım. Bu yolun sonu karanlıktır. Partimizi kapatarak bir yere varamazsınız. Gelin silahsız bir ortamda oturup konuşalım, tartışalım. Mesele artık bu acıların yaşanmamasıdır. Yakınını kaybeden insanla konuştuğum zaman bana dedi ki, ‘Herkes şuanda timsah gözyaşları döküyor. Hiç kimse gelip bizimle konuşmasın. Üç gün sonra biz acımızla kala kalacağız. Kimse bizi hatırlamayacak. Ateş bizim ocağımıza düştü’ diyorlar. Haksız mı arkadaşlar! Ateş bu ocaklara düşmüş ve bu insanları unutacaklar”

Bakan Koca vaka sayıları artan ve azalan illeri açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka sayısı artan ve azalan illeri sosyal medya hesabından paylaştı.

8 Mart Generation Equality için bir miting çığlığıdır

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her yıl kadınlar, 8 Mart’ta kadın mücadelesinin sesini ve renklerini alanlara taşıyor.

Sağlı Bakanı Koca haftalık vaka haritasını açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Sosyal medya hesabından haftalık vaka sayılarını paylaştı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.