GGM'de tutulan mülteci kadınlar: İran'a teslim edilirsek işkencelerle öldürüleceğiz

“İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” eylemine katıldığı için gözaltına alınıp Aydın Geri Gönderme Merkezi'nde tutulan İranlı mülteci Esmaeil Fattahi, tüm insan hakları örgütlerine “Sesimiz olun” çağrısında bulundu.

GGM'de tutulan mülteci kadınlar: İran'a teslim edilirsek işkencelerle öldürüleceğiz
08 Nisan 2021
13:45

Denizli'de 20 Mart'ta Çınar Meydanı’nda yapılan “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” eylemine katılan Esmaeil Fattahi, Leili Faraji, Zeinab Sahafi ve Mohammad Pourakbari Kermani, 6 Nisan'dan beri “Kamu düzenini bozmak” gerekçesiyle Aydın Geri Gönderme Merkezi'nde tutuluyor. 

"Kadın mücadelesi enternasyonel bir mücadeledir"

Aydın Geri Gönderme Merkezi'nden MA'ya ulaşan Esmaeil Fattahi, "Eylemde ‘İran’daki İslam rejimine karşı mücadele veren kadınlar, bugün Denizli’de İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına karşı da mücadelelerini devam ettiriyor. Kadın mücadelesi enternasyonel bir mücadeledir ve coğrafi sınırlara bağlı değildir' demiştim. Eyleme katıldığım için kamu düzenine aykırılık oluşturduğum iddiasıyla tutuluyoruz. Basın açıklamasına katılmak suç değil" dedi.

"Buradan dün akşam çeşitli ülkelerden gelmiş 32 mülteci sınır dışı edilmek üzere apar topar götürüldü"

Geri Gönderme Merkezi'nde kendilerine yönelik ciddi bir psikolojik şiddet uygulandığını belirten Fattahi, “‘Sizi İran'a göndereceğiz’ diyorlar sık sık. Buradan dün akşam çeşitli ülkelerden gelmiş 32 mülteci sınır dışı edilmek üzere apar topar götürüldü. GGM'de 100'e yakın mülteci var ve anladığım kadarıyla çoğu bizim gibi yurt dışı kararına itiraz sürecini bekliyor. Ancak bu süreç beklenmeden aniden sınır dışı edildiler" diye konuştu. 

"Sesiz kalmayın, sesimiz olun"

Avukatlarının sınır dışı edilmelerine karşı çaba gösterdiklerini dile getiren Fattahi, "Ben İran'da rejime karşı olduğum için cezaevinde tutuldum. Türlü baskılara rağmen altı yıl önce kaçarak, Türkiye'ye gelebildim. Şimdi bizi tekrar İran rejimine teslim etmek istiyorlar. İran'a teslim edilirsek işkencelerle öldürüleceğiz, bundan eminim. Bu yüzden insan hakları örgütlerinin ve kamuoyunun desteği bizim hayatımızı kurtaracak nitelikte. Lütfen sesiz kalmayın, sesimiz olun" dedi.

Türkiye Emekli Subaylar Derneği yönetimi görevden alındı

İçişleri Bakanlığı,103 amiral bildirisine ilişkin beyanları sebebiyle Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan ve yönetim kurulu üyelerini görevden aldı.

Mardin'de ‘sahte avukat’ dolandırıcılığı

Mazıdağı'nda kendisini avukat olarak tanıtarak onlarca kişiyi dolandıran Abdurrahman B., fark edilmesinin ardından tutuklandı. 

Hekimlerden çağrı: Salgını fırsata çevirmek isteyen özel hastaneler kamulaştırılmalı

İstanbul Tabip Odası, özel hastanelerde koronavirüs (Kovid-19) hastalarının gerek yoğun bakım sürecinde gerekse yataklı servislerde her türlü işlem, girişim, tetkik, tahlil için ücret talep edilmesine ilişkin şikayetlerin artması üzerine açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.