Global Yatırım Holding bedelli sermaye artırımına gidiyor

Global Yatırım Holding (GYH), borçları azaltma stratejisi kapsamında bedelli sermaye artırımına gitme kararı aldığını açıkladı.

Global Yatırım Holding bedelli sermaye artırımına gidiyor
23 Nisan 2021
11:31

Şirketten yapılan açıklamaya göre, borçluluğu azaltma stratejisi kapsamında Global Yatırım Holding (GYH) iştiraklerinden Global Liman İşletmeleri’nin (GLİ) 250 milyon dolar tutarındaki Kasım 2021 vadeli Eurobond refinansmanı için Artırma Süreci (Dutch Auction) tamamlandı. Süreç sonunda, 49,7 milyon dolar nominal bedelli Eurobond’u geri alarak iptal eden GLİ, Eurobond bakiyesinin vadesinden önce itfa edilmesi amacıyla ekstra likidite sağlamaya yönelik görüşmelerde de son aşamaya geldi.

Öte yandan, Naturelgaz halka arzında GYH’ye ait olan payların satışından elde edilen 127 milyon 627 bin 581 TL’lik brüt gelir de borçluluğu azaltma stratejisi kapsamında değerlendirildi. GYH tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada; “22 Nisan tarihli yönetim kurulunda ‘Şirket Esas Sözleşmesi’nin Sermaye ve Payların Türü’ başlıklı 6. ve ‘Sermayenin Artırılması’ başlıklı 8. maddesinde verilmiş bulunan yetkiye istinaden, Şirket’in 650 milyon TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 325 milyon 888 bin 409,93 TL olan çıkarılmış sermayesinin 324 milyon 111 bin 90,07 artırılarak tamamı nakden karşılanmak üzere 650 milyon TL’ye artırılması” kararı alındığına yer verildi.

SPK'ya başvuru yapılması kararlaştırıldı

KAP’a yapılan açıklamada, bedelli sermaye artırımına ilişkin Global Menkul Değerler AŞ’nin yetkilendirildiği duyurulurken, çıkarılmış sermayenin 650 milyon TL’ye artırılması için gerekli izin için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuru yapılmasının kararlaştırıldığı açıklandı.

Kısa ve uzun vadeli borç yükümlülüklerini azaltmak için etkili adımlar atan GYH, sermaye artırımı ile likidite pozisyonunu güçlendirecek. Şirket açıklamasında, bedelli sermaye artırımı ile daha istikrarlı bir sermaye yapısına kavuşulacağı ifade edildi.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya: İnşaat sektörü desteklenmelidir

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, inşaat malzemelerindeki fiyat artışının durdurulması talebinde bulunarak sektörün desteklenmesini istedi.

Gençlik Örgütleri: Direnen Filistin kazanacak

Gençlik örgütleri, Filistin halkına yönelik saldırılara karşı ortak mücadele çağrısı yaptı.

Diyarbakır Barosu: Cezaevlerindeki sağlık uygulamasının ulusal sağlık politikasıyla bütünlük içinde ve uyumlu olması gerekir

Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi'ni ziyaret eden Diyarbakır Barosu, Covid-19 testlerinin yapılmasını, tutukluların aşılanmasını ve uygun koşulların sağlanmasını istedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.