Göç İdaresi'nden 'muzlu paylaşım' açıklaması: 7 kişi yakalandı ve sınır dışı edilecek

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, bir sokak röportajında kullanılan, “Ben muz yiyemiyorum, siz kilolarca muz alıyorsunuz” ifadelerine karşı sosyal medyada ‘muz yeme’ videoları çeken 7 kişinin sınır dışı edileceklerini bildirdi.

Göç İdaresi'nden 'muzlu paylaşım' açıklaması: 7 kişi yakalandı ve sınır dışı edilecek
28 Ekim 2021
10:39

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı yazılı açıklama yaparak ‘muz yeme’ eylemi başlatan 7 yabancı uyruklunun saptandığını ve adli işlemlerinin tamamlanmasının ardından sınır dışı edeleceklerini duyurdu.

Göç İdaresi Başkanlığı’nın açıklaması şöyle:

 “Bir sokak röportajında yer alan ‘Ben muz yiyemiyorum, siz kilolarca muz alıyorsunuz…’ söylemi sonrası Suriyeli olyabancı uyruklu olduğu değerlendirilen kişilerce muhtelif sosyal medya platformlarından provokatif amaçlı ‘muz yeme’ eylemi içerikli video ve paylaşımın dolaşıma sokulduğu görülmüştür.

Emniyet Genel Müdürlüğümüzün ilgili birimleri tarafından bahse konu provokatif paylaşımlara ilişkin yürütülen çalışmalar sonucunda elde edilen ilk bulgular doğrultusunda yabancı uyruklu 7 şahıs yakalanmış olup adli işlemlerinin tamamlanmasının ardından haklarında sınır dışı etme işlemleri başlatılacaktır.

Söz konusu provokatif paylaşımların tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılması ve bu paylaşımları yapan tüm şahıslar hakkında gerekli adli ve idari işlemlerin titizlikle ve eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi için çalışmalar devam etmektedir.”

Sokak röportajında iki gün önce bir vatandaşın muz alamadığını söylemesinin ardından Suriyelilere ait olduğu belirtilen sosyal medya hesaplarından çok sayıda "muz yeme" görüntüsü paylaşımı yapılmıştı. Bir paylaşımda Türk bayrağındaki hilalin üzerine muz konularak yapılmıştı. Yapılan paylaşımlar sosyal medya üzerinden tartışmalara neden olmuştu. 

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı: Yetkilileri sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye çağırıyoruz

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Ferman Kurtel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, “İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.