Görme engelli öğrenciye görsel sorular soruldu

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen Liselere Geçiş Sistemi’nde (LGS), skandal bir durum yaşandı. Mersin’in Yenişehir ilçesinde doğuştan görme engelli Melek Sude Akbaş’a (14), girdiği LGS sınavında görsel soruların yer aldığı sınav kitapçığı verildi.

Görme engelli öğrenciye görsel sorular soruldu
14 Haziran 2021
09:44

Menteş Şehit Osman Köse İlkokulu’nda sınava giren Akbaş, kendisine diğer öğrencilere verilen ve görsel ağırlıklı soruların yer aldığı sınav kitapçığının verildiğini fark etti. Bakanlık tarafından görme engelliler için soru kitapçığı hazırlanmasına rağmen Akbaş’a görsel soruların yer aldığı kitapçık verildi. 

Yaşadığı mağduriyeti anlatan Akbaş, “Sınav günü okula gittiğim zaman kitapçıklara bakıldı ve hepsinin görsel olduğu söylendi. Sözel bölümünde az sayıda görsel vardı ama ikinci oturumda yapılan sayısal sınavında hepsi görseldi. Toplasan matematik ve fen bilgisinde sadece 7-8 soru yapabildim. Sınav için çok çalışmıştım. Fakat sınav günü sorularım görsel olunca, çok üzüldüm ve ağladım” dedi. 

Emeklerinin karşılığını alamadığını söyleyen Akbaş, yaşadığı mağduriyetin giderilmesini istedi. 

Kızının haksızlığa uğradığını dile getiren anne Nihayet Akbaş ise LGS sınavından 15 gün önce Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ne (RAM), ardından çocuğunun eğitim gördüğü okula giderek sınav tedbiri için başvuruda bulunduğunu söyledi. Anne Akbaş, “Çocuklarımızın durumuna özel bazı tedbirler alınıyor. Kitapçılarında görsel sorular bulunmuyor ve ek 20 dakika süre veriliyor. Bununla birlikte sınav anında biri anlatıcı, diğeri ise kodlayıcı olmak üzere iki kişi yardım amaçlı görme engelli öğrencinin yanına veriliyor. Sınav günü okula gittiğimiz zaman anlatıcı ve kodlayıcı yardımcılarının verilmesine rağmen sınav kitapçığının diğer öğrencilere verilen kitapçıkla aynı olduğunu gördük. Bu kitapçıkta sorular görsel olduğu için kızım soruları yapamadı” ifadelerini kullandı. 

Kızının yaşadığı mağduriyetle ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduğunu söyleyen Akbaş, “Bu konunun bir an önce araştırılıp gerekli adımlarını atılmasını ve kızımın mağduriyetinin giderilmesini istiyorum. Bu sorunu yaşayan çok sayıda kişi var. Buna benzer durumu anaokulundan beri yaşıyoruz. Bunun çözülmesini ve kızımın emeklerinin boşa gitmemesini istiyorum” dedi. 

Eğitim Sen'li kadınlardan kampanya: Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi yaşamsaldır

Eğitim Sen üyesi kadınlar, eğitim sistemindeki cinsiyetçiliğe dikkati çekerek, "Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi yaşamsaldır" kampanyası başlattı.

7 yıl aradan sonra toplanan Milli Eğitim Şurası'ndaki oylamada 128 maddede tavsiye kararı alındı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer başkanlığında toplanan 20. Milli Eğitim Şurası dünkü özel ihtisas komisyonlarında görüşülen 124 madde ile genel kurula sunulan 4 yeni önerinin oylaması yapıldı. Oylama sonucu kabul edilen toplam 128 madde, 20. Milli Eğitim Şurası tavsiye kararı olarak kayıtlara geçti.

Eğitim Sen: Öğretmenlerin iradesi dışında masa başında hazırlanan meslek kanununu kabul etmiyoruz

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın zamanda TBMM’ye sunacaklarını söylediği ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin, “Cumhurbaşkanı’nın himayesinde yapılan 20. Milli Eğitim Şûrası’nı uyarıyoruz; öğretmenlerin iradesi dışında masa başında hazırlanan meslek kanununu kabul etmemiz mümkün değildir” açıklamasını yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.