Greve çıkan işçiler: Aynı işi yapıyoruz biri evine et götürürken diğeri sebze bile almakta zorlanıyor

Zam talepleri karşılanmadığı için grev kararı alan Narbel Şirketi işçilerinden Murat Söyler, enflasyon rakamı altında ezilmeyecekleri bir ücret talep ettiklerini belirtti.  

Greve çıkan işçiler: Aynı işi yapıyoruz biri evine et götürürken diğeri sebze bile almakta zorlanıyor
07 Haziran 2021
09:17

İzmir Narlıdere Belediyesi’ne bağlı Narbel Şirketi bünyesinde çalışan Belediye İş Sendikası üyesi işçiler, belediye arasında süren toplu iş sözleşmesi (TİS) sürecinde taleplerinin karşılanması üzerine 26 Mayıs’ta grev kararı aldı. Narbel işçisi ve aynı zamanda iş yeri temsilcisi olan Murat Söyler, Ocak ayından bu yana yaşanan süreci anlattı.

Yüzde 17 oranındaki ücret zam taleplerinin kabul edilmemesi üzerine grev kararı aldıklarını aktaran Söyler, bu talep için halen görüşmelerin sürdüğünü ancak bir ilerlemene kaydedilmediğini ifade etti. Pandemi döneminde işlerini hiç aksatmadan çalıştıklarına dikkati çeken Söyler, çalışanların asgari ücretle çalıştığını ve yüksek enflasyon rakamları altında yaşama tutunma gayesi içerisinde olduğunu kaydetti. Söyler, “Kirada oturan arkadaşlarımız var. Bugün bir evin kirası en az bin 600 liradan başlıyor. Asgari ücretle bu arkadaşlarımız nasıl geçinebilir?" diye sordu. 

Söyler, şunları söyledi: "İnsanca yaşanabilecek ücretlerin verilmesini istiyoruz. Aynı işi yaptığımız halde birileri evine et götürüyor. Ama diğerleri evlerine sebze alırken bile zorlanabiliyor. Toplu iş sözleşmeleri süreçlerimizin bu açıdan önemli olduğunu düşünüyorum, umarım taleplerimiz biran evvel karşılanır. Enflasyon altında ezilmeyeceğimiz talebimiz kabul edilmeli." Söyler, grev kararına da işaret ederek, talepleri karşılanana kadar kararlarında ısrarcı olacaklarının altını çizdi.

Yeneroğlu: Halimizi tarif eden bir fark!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kemal Kurkut'un vurulma anını fotoğraflayarak soruşturmanın seyrini değiştiren gazeteci Abdurrahman Gök'ün "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 20 yıl hapis istemiyle yargılanmasını tepki gösterdi.

‘Kadının öncü rolü engellenmek isteniyor’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partilerine açılan kapatma davasının amaçlarından birinin kadının öncü rolünü engellemek olduğunu söyledi.

Diyarbakır'a çıkarma yapan CHP heyeti: Kürt meselesini çözme iddiasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) “Ekonomi ve Esnaf Masası”ndan oluşan heyeti, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.