Gülistan Doku'nun ailesi oturma eylemlerine devam etti

Kayıp Gülistan Doku için dün Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemi başlatmaları üzerine polislerce gözaltına alınıp, serbest bırakılan aile fertleri eylemlerine bugün devam etti. Anne Bedriye Doku, “Dayanacak gücüm kalmadı” diye seslenerek kızının bulunmasını istedi.

Gülistan Doku'nun ailesi oturma eylemlerine devam etti
08 Eylül 2020
18:11

248 gündür kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunması talebiyle anne Bedriye ve abla Aygül Doku, dün kentin Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemi başlatmış, ancak polisin sert müdahalesi ile gözaltına alınmıştı. Birkaç saat sonra serbest bırakılan anne ve abla, bugün baba Halit Doku ile birlikte yeniden meydana gelerek taleplerini dile getirmeye devam etti. 

 

Ailenin oturma eylemine Gülistan Doku İçin Adalet Koomisyonu, Dersim Kadın Platformu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve Dersim Barosu Başkanı Kenan Çetin de katılarak destek katıldı.

 

Eyleme engel olmak isteyen polisler ile aile fertleri ve destekçiler arasında yaşanan tartışma sırasında baba Halit Doku’nun polislerce iteklendiği görüldü.

 

‘BAŞSAVCILIK AÇIKLAMA BORÇLU’

 

Engelleme çabalarına rağmen konuşan abla Aygül Doku, soruşturmada baş şüpheli olmasına rağmen Zainal Abarakov’un ifadesinin alınmasına yönelik hiçbir adımın atılmamasına isyan etti. Doku, “Bu kararı uygulamayanlar beş dakika içinde Gülistan Doku’nun annesini bir suçluymuş gibi buradan sürükleyip götürdüler. Başsavcılığın bu konuda kamuoyuna, Doku Ailesi’ne bir açıklama borçlu olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

‘DAYANACAK GÜCÜM KALMADI’

 

Polislerce gözaltına alındıkları sırada yerlerde sürüklendiklerini ve götürüldükleri hastanede telefonlarına el konulduğunu anlatan anne Bedriye Doku ise, tek amaçlarının kızlarını bulmak olduğunu ifade etti. Anne Doku, yaşadığı acıyla “Dayanacak gücüm kalmadı. Kızımı bir an önce ortaya çıkarsınlar” diye seslendi. 

 

Yapılan konuşmaların ardından Doku ailesi fertleri oturma eylemini sürdürüyor. 

Memur-Sen: Açlık sınırı 3 bin 107, yoksulluk sınırı ise 8 bin 823 lira

Memur-Sen'in kasım ayı açlık-yoksulluk araştırmasına göre; yoksulluk sınırı bir ayda 228 lira, açlık sınırı ise 80 lira yükseldi. Memur-Sen, kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 3 bin 107, yoksulluk sınırını ise 8 bin 823 lira olarak hesapladı. Kasımda en çok LPG, mazot ve uçak bileti fiyatı arttı. Fiyatı en çok yükselen gıda ürünü ise yüzde 24,81 ile patlıcan oldu.

Diyarbakır'da sağlıkçılar, 'İnsanca yaşamak, insanca çalışmak' için iş bıraktı

Amed Sağlık Platformu üyeleri, hastanelerde bir günlük iş bıraktı.

'Bir çocuğun maddi sebeplerden dolayı ölüm riskiyle karşı karşıya gelmesi kabul edilemez'

İstanbul'da Y.M.G.'ye doğumundan 1 ay sonra 'Kistik Fibrozis' tanısı konuldu. 3 yaşındaki çocuğun, Ivacaftor etken maddeli ilacı kullanmasının zorunlu ve hayati önem taşıdığı belirtildi. İlacın yurt dışından getirilmesi gerektiği ve tek dozunun yıllık maliyetinin 300 bin dolar olduğu öğrenilirken, aile SGK tarafından karşılanmasını talep etti.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.