HDP, esnafın zincir marketlere karşı korunması için kanun teklifi verdi

HDP Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkanı Garo Paylan, küçük esnafın zincir marketlere karşı korunması için yasa teklifi verdiklerini söyleyerek, “Bu şartlarda esnaf kiralarını ve faturalarını ödeyemeyecek duruma geldi. Bu durum artık mutlaka kontrol altına alınmalı” dedi.

HDP, esnafın zincir marketlere karşı korunması için kanun teklifi verdi
04 Haziran 2021
17:40

HDP, Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ve İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu imzasıyla TBMM’ye ‘Zincir Marketler Kanun Teklifi’ verdi. Esnafın zincir marketlere karşı korunmasını öngören düzenlemeler içeren kanun teklifi Meclis’te düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Açıklamada konuşan Paylan şunları söyledi:

“Küçük esnaf kirasını, faturalarını ödeyemez hale geldi. Zincir marketler küçük esnafımızın durumunu daha da zorlaştırmaktadır. Covid-19 esnafımızı vurmuş durumda. Esnafımızın kepenkleri büyük oranda kapatıldı ve desteklenmediler. Bu süreçte zincir marketler tüm esnafımızın sattığı ürünleri kontrolsüz bir şekilde satmaya devam etti. Bu şartlarda esnaf kiralarını ve faturalarını ödeyemeyecek duruma geldi. Bu durum artık mutlaka kontrol altına alınmalı.

Zincir marketler pandemi döneminde cirolarını ve karlarını katladı. Zincir marketlerin çalışma saatleri kontrol altına alınmadığı için bu durum esnafımızı zor durumda bırakıyor. Bir ilde, bir ilçede ya da bir köyde zincir market açılması onlarca bakkalımızın, zücaciyecimizin, nalburumuzun ve küçük esnafımızın dükkanının kapanmasına neden oluyor. Zincir marketler bir kanser gibi kontrolsüz bir şekilde Türkiye’nin her yerine on binlerce mağazayla yayılmış durumda. Bu durum artık kontrol altında alınmalıdır. 

Yasa teklifimizde zor durumda olan esnafımızın durumunu normale çevirmeyi amaçlıyoruz ve yerel esnafın zincir marketlere karşı korunmasını hedefliyoruz. Yasa teklifimizin ilgili maddelerinde şu ifadeler geçiyor: ‘Zincir marketler büyük oranda şehir dışına çıkarılacaklar, şehir içinde az sayıda zincir market kaldığında ise bunlar en fazla 200 metrekarelik alanda faaliyet gösterebilecek. Bir ilçede ya da mahallede bir şirketin en fazla bir marketi olacak. Zincir marketlerin çalışma gün ve saatleri küçük esnafı koruyacak şekilde düzenlenecek". Yani sınırsız bir şekilde, hafta sonları dahil çalışamayacaklar. Zincir marketler şu anda her ürünü satıyor. Yasa teklifimizde zincir marketlerin satabileceği ürünler kısıtlanacak ve esnafımız böylelikle zincir marketlerin haksız rekabetine karşı korunacak. Bir esnaf ve sanatkarlar koruma kurulu kurulacak. Eğer bu teklif yasalaşırsa zincir marketlerin yarattığı haksız rekabetten kurtulacağız. Böylece esnafımız rahat bir nefes alacak. Zincir marketler yasa teklifimizi bugün Meclis'e sunduk ve bunun yasalaşması için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz.”

HDP Eş Genel Başkanlarından Kobani Davası açıklaması: Mesele Türkiye'nin geleceğidir

Kobani Davası’na ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, “Mesele Türkiye’nin geleceğidir. O yüzden diyoruz ki, AKP hükümeti istediği sonucu buradan asla alamayacaktır” dedi.

Kiraz üreten çiftçiler pazar sıkıntısına çözüm bulunmasını istiyor

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Altınyaka Mahallesi'nde kiraz üreten çiftçiler, geçen yıl pandemi sebebiyle yaşanan pazar sıkıntısına bu yıl tedbir alınmasını bekliyor.

TÜİK verilerine göre tarım ürünleri üretici fiyat endeksi yıllık yüzde 20,20 arttı

TÜİK, Tarım-ÜFE verilerini yayımladı. Çiftçinin üretim maliyetlerinin farklı girdi kalemleri dahil edilerek hesaplanan verilerde bir önceki aya göre düşüş kaydedilirken yıllık maliyetlerde artış oldu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.