HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Marmara Denizi’ndeki müsilaj için Meclis araştırması istedi

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Marmara Denizi’nde etkili olan ve her yıl aynı periyotlarda oluşan deniz salyası sorunun giderilmesi amacıyla Meclis Araştırması istedi.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Marmara Denizi’ndeki müsilaj için Meclis araştırması istedi
07 Haziran 2021
16:02

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Hüda KAYA , Marmara Denizi’nde oluşan deniz salyası- müsilaj  oluşumunun sebepleri, denize bırakılan atıklarının denetlenmesi, deniz yaşamının sağlıklı sürdürülmesi durumunun incelenmesi, sorunların tespit edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Meclis Araştırma Önergesi verdi.

Marmara Denizi’ndeki deniz salyasına dair Meclis Araştırması isteyen Kaya şunları söyledi:

“Marmara Denizinin karşı karşıya olduğu kirlilik, ekonomiden ekolojik hayata kadar birçok alanda çok olumsuz etkiler yaratabilecek bir potansiyele sahiptir. Yılın hep aynı zamanlarında kendisini gösteren, yüzeyden başlayıp 30 metreye kadar devam eden müsilaj tabakalarının bir kısmı havaların ısınması ile birlikte parçalanarak üste çıkarken, bir kısmı da parçalanarak denizin dibine çökmüş ve denizin dibine çökenler balıkları öldürmeye başlamıştır. Yaklaşık 5 kilometrelik bir mesafede, kıyıda kümelenmiş olan müsilaj tabakaları nedeniyle, deniz yaşamında oksijeni kestiği için binlerce balığın, balık yumurtalarının ve larvalarının oksijensiz kalarak ölmesine sebep olmuştur. Deniz canlılarının hayatını tehlikeye atan ve aynı zamanda deniz yüzeyinde oluşturduğu yapı dolayısıyla görüntü kirliliği ve kötü kokuya neden olan ve Balıkçı ağlarına yapışan deniz salyası avlanmayı zorlaştırmış bu nedenle balıkçılar, denize açılamayarak büyük mağduriyet yaşamışlardır. 

Endüstri ve nüfusun yüksek olduğu bölgelerde, endüstri ve nüfus atıklarının tamamı dolaylı ya da doğrudan Marmara Denizi’ne bırakılmış, dereler aracılığıyla ya da kanalizasyonlar aracılığıyla kirliliğin deniz kıyılarına gelmesi sonucunda artış göstermiştir. Marmara Denizinde araştırma yapan uzmanlara göre; gerekli evsel atık su arıtma tesislerinin hayata geçirilmemesi, atık suların arıtılmadan denize verilmesi, Marmara Denizi'nde su değişim hızının düşük olması ve giderek düşen çözünmüş oksijen miktarı ötrofikasyon seviyesini yükselterek ekolojik kaliteyi de düşürmüştür. Marmara Denizi'ne gerekli arıtım yapılmadan gerçekleştirilen atık su deşarjları da ötrofikasyonun ana nedenlerini oluşturmuştur. Ötrofikasyon da Marmara Denizi'nde en dikkati çekici problem olan ve "salya" olarak bilinen müsilaj oluşumlarına neden olmuştur.

Bütün bu bilgiler doğrultusunda; Marmara Denizi’nde etkili olan ve her yıl aynı periyotlarda oluşan deniz salyası sorunun giderilmesi, denize bırakılan atıklarının denetlenmesi, Marmara Denizinde ve ülkemizde balıkçılık sektörünün son durumunun incelenmesi, sorunların tespit edilmesi ve gerekli tedbirlerin amacıyla, Anayasa’nın 98 inci, TBMM İçtüzüğünün 104’üncü ve 105 inci maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını saygılarımla arz ve teklif ederiz.”

Yeneroğlu: Halimizi tarif eden bir fark!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kemal Kurkut'un vurulma anını fotoğraflayarak soruşturmanın seyrini değiştiren gazeteci Abdurrahman Gök'ün "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 20 yıl hapis istemiyle yargılanmasını tepki gösterdi.

‘Kadının öncü rolü engellenmek isteniyor’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partilerine açılan kapatma davasının amaçlarından birinin kadının öncü rolünü engellemek olduğunu söyledi.

Diyarbakır'a çıkarma yapan CHP heyeti: Kürt meselesini çözme iddiasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) “Ekonomi ve Esnaf Masası”ndan oluşan heyeti, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.