HDP, koçerlerle bir araya geldi

HDP Kadın Meclisi "Kadın Yoksulluğuna hayır, kadınlar için adalet" kampanyası kapsamında Sinek Yaylası'nda koçer kadınlarla bir araya geldi. 

HDP, koçerlerle bir araya geldi
07 Haziran 2021
13:13

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, "Kadın yoksulluğuna hayır, kadınlar için adalet" kampanyası kapsamında Ağrı Taşlıçay ilçesine bağlı Sinek Yaylası'nda koçer kadınları ziyaret etti. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ve İstanbul Milletvekili Oya Ersoy'un yanı sıra HDP Kadın Meclisi’nden Mukaddes Erdoğdu, Kadın Koordinasyonundan Feray Mertoğlu, Tülay Koçak ile Hazal Karabey, Parti Meclisi’nden Hatice Akdağ ve Tevgera Jinén Azad (TJA) aktivisti Hacer Karaoğlan heyette yer aldı. 

Yaylada kadınların karşılaştıkları zorluklar üzerine sohbet eden Başaran, kadınların sorunlarını dinledi. Iğdır'dan yaylaya gelen kadınlar, 3 ay boyunca kalacakları yaylada elektriğin olmadığını, suyun ise kuyudan çekmek zorunda kaldıklarını anlattı. 

“Gözümü açtığımdan beri koçerlik yapıyoruz" diyen kadınlardan Mori Kısak şunları söyledi: "Çocuklarımla beraber geldik ve 3 ay burada kalacağız. Hayvanları sağıp, mandıraya veriyoruz. Geçim olsa da olmasa da bu işi yapmaya mecburuz. Biz üretiyoruz ama parayı erkekler alıyor."

16 yaşındaki Rabia Çoğun da koçerlik yapan ailesine yardım ediyor. Yaylada oldukları için derslerine çalışmadığını ve internete erişim sağlayamadığını söyleyen Çoğun, "Ülkede çok fazla adaletsizlik var. Tableti okulun bitmesine bir hafta kala verdiler. İki kız kardeşim ile birlikte telefondan bağlanıp ders almaya çalışıyoruz. Hiç ders alamadık" dedi. 

HDP'li kadınlar, sorunları her platformda dile getireceklerinin sözünü verdi. Yayladaki ziyaretin ardından kadınlar, ev işçisi kadınları dinlemek için Ağrı’ya bağlı Ziro köyüne geçti.

Yeneroğlu: Halimizi tarif eden bir fark!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kemal Kurkut'un vurulma anını fotoğraflayarak soruşturmanın seyrini değiştiren gazeteci Abdurrahman Gök'ün "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 20 yıl hapis istemiyle yargılanmasını tepki gösterdi.

‘Kadının öncü rolü engellenmek isteniyor’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partilerine açılan kapatma davasının amaçlarından birinin kadının öncü rolünü engellemek olduğunu söyledi.

Diyarbakır'a çıkarma yapan CHP heyeti: Kürt meselesini çözme iddiasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) “Ekonomi ve Esnaf Masası”ndan oluşan heyeti, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.