HDP'de gündem 'Barış Cephesi'

HDP, 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinlikleri ardından yaptığı MYK toplantısında "Barış Cephesi/Hareketi" oluşturulmasını gündemine aldı.

HDP'de gündem 'Barış Cephesi'
04 Eylül 2020
10:51

Halkların Demokratik Partisi'nde (HDP), Hakkari ve Edirne'den Ankara'ya yaptıkları yürüyüş ile başlayan ve 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinlikleriyle sona eren "Demokratik Mücadele Programı" sonrasındaki ilk Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı yapıldı. 

 

HDP Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar'ın başkanlığında toplanan MYK’nin gündeminde 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında açıklanan “Barışa Çağrı Deklarasyonu”, Abdullah Öcalan ile avukatları ve ailesinin görüşememesi, Akdeniz’deki gerilim ve Suriye’deki gelişmeler yer aldı. MYK'de Türkiye’nin dış politikaya dair sergilediği tutum kapsamlı bir şekilde değerlendirildi.

 

SAVAŞA KARŞI BARIŞ CEPHESİ

 

Toplantıda "Barış Cephesini/Hareketini” oluşturmak ve bunun planlanması gündeme alındı. AKP hükümetinin "savaşı gündeme getirerek iktidarını sürdürmeye çalıştığı" değerlendirmelerinde bulunulan MYK'de, “Savaş iktidarına karşı bir barış cephesi" ihtiyacı üzerinde tartışma yürütüldü. Bu doğrultuda açıklanan deklarasyona dair somut adımların atılması yönünde fikir birliğine varıldı ve ilk olarak demokrasi güçleriyle konu üzerine fikir alışverişi yapılması kararlaştırıldı.

 

MB Başkanı Kavcıoğlu: 16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık'taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söyledi.

Haftaya 13,71 TL ile başlayan dolar tekrar 13,80 TL seviyesine çıktı

MB’nin müdahale ettiği döviz kurunda gerileme kısa sürerken, dolar haftaya 13,71 Euro ise 15,56 TL’den başladı. Saat 09:36 itibariyle dolardaki artış 13.80 TL'ye yükseldi.

Sürücülerden akaryakıta gelen zamlara tepki: Arabanın deposuna su mu katalım?

 Akaryakıta art arda yapılan zamlara tepki gösteren araç sürücüleri, “Dolar yükseldikçe fakirleşiyoruz” dedi. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.