HDP’den bütçe eleştirisi: Meclis yürütmenin vesayeti altında

Meclis'in yasama, denetleme ve bütçe görevini yerine getiremediği eleştirisinde bulunan HDP’li Garo Paylan, “Çünkü Cumhurbaşkanı’nın, yürütmenin vesayeti altındayız” dedi.

HDP’den bütçe eleştirisi: Meclis yürütmenin vesayeti altında
27 Ekim 2021
17:30

Söz alan HDP’nin komisyon üyesi Garo Paylan da Meclis Başkanı’na yönelik eleştirilerini sıraladı. Paylan, bütçe komisyonuna gelen bürokratlar arasında kadınların olmamasını eleştirerek, “Bürokraside bir erkekler topluluğu ile karşı karşıyayız, tek bir kadın yok. Bir tane kadın üst düzey bürokrat atamıyorsunuz” dedi.

Cumhuriyet demokratik değil

Demokrasiye yönelik eleştirilerle konuşmasını sürdüren Paylan, şunları söyledi: “Dünyada adı Cumhuriyet olan ama demokratik olmayan pek çok ülke var. Ülkemiz de demokratik bir cumhuriyet değil. Demokrasi konusunda pek çok açıdan küme düştü maalesef. Meclisler yasama, denetleme ve bütçe yapma görevlerini yerine getirmek için oluştu. Bu üç hak konusunda da meclisimiz görevini yerine getiremiyor. Çünkü Cumhurbaşkanı’nın, Yürütmenin vesayeti altındayız. Yasama faaliyetini Mecliste yerine getiremiyoruz. Yürütme, ‘Saray’dan gelen fermanda bir virgül bile değiştiremezsiniz’ diyor. Bu durumdayız; çünkü Meclis, saraydan gelen fermanlara mühür basan duruma düşürülüyor” ifadelerini kullandı.

‘Ankara Başsavcısı meclis'e kayyum atanmış’

Paylan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Milletvekilleri olarak siyaset yapıyoruz. Yürütmeyi özgürce denetleme ve eleştirme hakkına sahip olmalıyız. Ama Meclisimize bir kayyım atandı: Ankara Cumhuriyet Başsavcısı. Binlerce fezleke geldi Meclis’e bu kayyımdan. Ben 18 bin 500 yıl hapis cezası talep eden fezlekelere sahibim ve bunu şeref madalyası olarak taşıyorum 18 bin 500 yıl hapis cezası talep edilecek neler yapmışım size söyleyeyim.

Bir fezlekede eş başkanım Pervin Buldan’ın yaptığı konuşmada ‘aynı salonda bulunmuşum ve konuşmaya tepki göstermemişim’ diye savcı benim dokunulmazlığımın kaldırılmasını istemiş. Ölümcül suçlarımdan bir diğeri: önceki Eş Genel Başkanım sevgili Selahattin Demirtaş’a ‘Sevgili Selahattin Demirtaş’ demişim. Selahattin Demirtaş’la ilgili tek bir yargı kararı yok ama savcı hüküm kuruyor ve buna, ‘Terör örgütü adına suç işleyen Selahattin Demirtaş’ı kamuoyuna masum şekilde lanse ettiği, yaptıklarını teşvik ettiği, eylemlerini meşru göstermeye çalıştığı için dokunulmazlığının kaldırılmasına’ diyor. Düşünebiliyor musunuz? Bu Meclisin yıllarca milletvekilliğini yapmış, Türkiye’nin üçüncü büyük partisinin Eş Genel Başkanı hakkında böyle bir fezleke gönderiliyor ve siz hiçbir şey yapmıyorsunuz. Bu ne rezalettir demiyorsunuz. Milletvekilinin itibarını işte böyle koruyorsunuz.

Yürütme erki ‘ben AİHM kararlarını uygulamam’ diyorsa, sizin Yasama erki olarak AİHM kararları derhal uygulanmalıdır demeniz gerekir ama bunu yapmıyorsunuz. Meclise kayyım olarak atanmış bir kişinin fezleke doğurmasına izin veriyorsunuz. Benim hiçbir korkum yok. Bu memleketin demokratik bir ülke olması için şu anda canımı dahi veririm. 18 bin 500 yıl değil, 180 bin yıl yazsalar hiç umurumda değil. Bu mücadeleye biz başımızı koymuşuz. Ama siz, buna yol vererek, bu ülkenin demokrasi liglerinde yerde sürünmesine sebebiyet veriyorsunuz.”

Komisyon görüşmeleri, milletvekillerinin konuşmalarıyla devam ediyor.

 

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

HDP, TÜİK'in Kılıçdaroğlu'na kapılarını kapatmasını eleştirdi: Görülmemiş bir rezalet

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TÜİK’e alınmamasını; “Ana muhalefet partisi genel başkanı TÜİK’e ziyarete gidiyor. Çok doğaldır. Bundan doğal bir şey olamaz. Ama kapılar kapanıyor. İçeri alınmıyor. Böyle bir rezalet görülmemiş bir şey” sözleri ile değerlendirdi.

TÜİK, kapısını Kılıçdaroğlu'na açmadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu saat 11.00'da kendisine randevu vermeyen TÜİK'e gitti. Ancak Kılıçdaroğlu TÜİK binasına alınmadı. TÜİK binası önünde açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, "Burası enflasyon oranlarını açıklıyor. Bu sabah açıklanan aylık 3.51, yıllık 21.31. Bu rakamlar güven vermiyor" dedi

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.