HDP'den 'Öldürülen Gazeteciler Günü’ne dair açıklama

Öldürülen Gazeteciler Günü’ne dair açıklama yapan HDP Basın Yayın ve Propagandadan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, “İktidarın değil halkın çıkarlarını savunan gazetecilerin yanındayız” dedi. 

HDP'den 'Öldürülen Gazeteciler Günü’ne dair açıklama
06 Nisan 2021
10:36

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Basın Yayın ve Propagandadan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, 6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü dolayısıyla yazılı açıklama yayımladı. Türkçe ve Kürtçe yapılan açıklamada, “Bizler, iktidarın değil halkın çıkarlarını savunan gazetecilerin yanındayız. Hasan Fehmi’den Metin Göktepe’ye, Gurbetelli Ersöz’den Hrant Dink’e, Musa Anter’den Abdi İpekçi’ye öldürülen tüm gazetecilerin anıları önünde saygıyla eğiliyoruz” denildi.

“Öldürülen tüm gazetecileri saygıyla anıyoruz” başlığı ile yapılan açıklama şöyle: “Gazeteci Hasan Fehmi’nin 6 Nisan 1909’da katledilmesinin yıldönümü. Hasan Fehmi’nin katledilmesinin üzerinden 112, bugünün öldürülen Gazeteciler Günü ilan edilmesinin üzerinden 25 yıl geçti. Geçen bu yıllarda Türkiye’de gazeteciler için hiçbir şey değişmedi. Gazeteciler, düşüncelerini ifade ettiği, gerçekleri açığa çıkardığı için hala ölümle yüz yüze.

Gazetecinin işi kuşku duymaktır. O kuşkunun peşinden gider, gittiği yer onu iktidarların kirli ilişkilerine, çetelerin, mafyanın karanlık planlarına götürebilir. Gittiği yer gücü elinde tutanları rahatsız edebilir, onların kusursuzca işleyen çarklarına çomak sokabilir. İşte gazetecinin işi tam da budur, bazı siyasetçileri, bazı bürokratları, çeteleri, mafyaları, darbecileri, kadın düşmanlarını, ırkçıları güçlendiren o çarkları açığa çıkarmak ve kamunun çıkarını korumak.  

İşte bu yüzden iktidarların içindeki ve dışındaki çıkar sahipleri düzenlerini bozan gazetecilerden hazzetmezler. Sahip oldukları haksız güce öylesine tutkuyla bağlıdırlar ki gazetecileri öldürmekten bile geri durmazlar. Tam da Türkiye’de olduğu gibi. Türkiye’de iktidar, gazetecilerin özgür olmasını istemiyor, hatta gazeteciliğin kendisini istemiyor. Çünkü saklayacak çok kötülükleri var. Bu kötülükler ortaya çıkmasın diye iktidar gazetecileri hedefe koyuyor, onlara olan öfkesini dindiremiyor. İstiyor ki gazeteciler halkın çıkarlarını değil, iktidarın çıkarını korusun.

Ama öyle olmuyor, olmayacak. Bunca baskıya rağmen, öldürülme, tutuklanma, kaçırılma riskine rağmen gazeteciler gerçekleri yazmaya devam ediyor. İşkenceyi, yolsuzlukları, derin ve kirli ilişkileri, yargıya müdahaleyi, demokratik iradeye darbeyi ve daha fazlasını yazmaya devam ediyor gazeteciler. Bizler, iktidarın değil halkın çıkarlarını savunan gazetecilerin yanındayız. Hasan Fehmi’den Metin Göktepe’ye, Gurbetelli Ersöz’den Hrant Dink’e, Musa Anter’den Abdi İpekçi’ye öldürülen tüm gazetecilerin anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.”

Türkiye Emekli Subaylar Derneği yönetimi görevden alındı

İçişleri Bakanlığı,103 amiral bildirisine ilişkin beyanları sebebiyle Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan ve yönetim kurulu üyelerini görevden aldı.

Mardin'de ‘sahte avukat’ dolandırıcılığı

Mazıdağı'nda kendisini avukat olarak tanıtarak onlarca kişiyi dolandıran Abdurrahman B., fark edilmesinin ardından tutuklandı. 

Hekimlerden çağrı: Salgını fırsata çevirmek isteyen özel hastaneler kamulaştırılmalı

İstanbul Tabip Odası, özel hastanelerde koronavirüs (Kovid-19) hastalarının gerek yoğun bakım sürecinde gerekse yataklı servislerde her türlü işlem, girişim, tetkik, tahlil için ücret talep edilmesine ilişkin şikayetlerin artması üzerine açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.