HDP’li 22 kadın milletvekilinden Bakan Selçuk'a iki seçenekli tek soru

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 22 kadın milletvekili, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi.

HDP’li 22 kadın milletvekilinden Bakan Selçuk'a iki seçenekli tek soru
06 Nisan 2021
13:17

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verilen ortak önergede, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ve bir kadın olarak siz şiddete uğradığınızda kendinizi ne ile savunacaksınız? diye soruldu.  

Bakan Selçuk’a yöneltilen soruda, “Vican” ve “İstanbul Sözleşmesi” seçeneklerini de sunan HDP’li kadınlar, önergenin gerekçesinde ise, "Türkiye’de her gün en az 3 kadın katledilirken, kadınların evde, işyerlerinde, kamusal alanda her türlü erkek şiddetine, mobinge, emek sömürüsüne ve ayrımcılığa maruz kalması, adliye koridorlarında 'erkek yargı' anlayışı ile karşı karşıya kalıp savunmasız bırakılması, sözleşmeden geri çekilmesine dönük verilen tepkileri haklı kılmaktadır. Yine bizzat Cumhurbaşkanı tarafından hâkimlere; kadına yönelik şiddet davalarında 'kanuna göre değil vicdanınıza göre karar verin' talimatları verilerek kadınlar yasal güvenceden mahrum bırakılmak istenirken, İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararına yönelik tepkilerin yerinde olduğunu göstermektedir” dedi.

HDP’li 22 kadın milletvekilinin sorduğu tek soru şöyle:

“*Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, bir kadın olarak siz şiddete uğradığınızda kendinizi ne ile savunacaksınız?

 A ) Vicdan

 B) İstanbul Sözleşmesi”

Soru önergesi veren milletvekillerinin isimleri şöyle: Meral Danış Beştaş, Ayşe Acar Başaran, Ayşe Sürücü, Dersim Dağ, Dilan Dirayet Taşdemir, Dilşat Canbaz Kaya, Ebru Günay, Fatma Kurtulan, Feleknas Uca, Filiz Kerestecioğlu, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Hüda Kaya, Muazzez Orhan, Nuran İmir, Oya Ersoy, Pero Dündar, Remziye Tosun, Semra Güzel, Serpil Kemalbay, Şevin Coşkun, Tülay Hatimoğulları, Züleyha Gülüm.

Meclis'i 'karargaha' benzeten Bahçeli: Dokunulmazlıklar acil olarak karara bağlanmalı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Meclis'e gelen fezlekelerin bir an önce karara bağlanmasını isteyen Bahçeli, "terörle mücadele teşvik edici ve kamçılayıcı bir işlev görecektir" dedi.

Hazine’den sorumlu Elvan: Yöntemi eleştirebilirsiniz ama kimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Ankara’da NTV’ye konuştu. 128 milyar doların akıbetiyle ilgili olarak, "Yöntem eleştirilebilir ama 'yolsuzluk var' denemez" ifadesini kullandı.

Hüda Kaya: Aktörler değişir fakat kadınların mücadelesi hiç bir zaman değişmedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve Avukat Yelda Koçak, İstanbul Sözleşmesi'nin fesih kararının ardından gündeme getirilen Ankara Sözleşmesi’ne dair değerlendirmelerde bulundu. Söz konusu Sözleşme’yi “makul kadın projesi” olarak değerlendiren kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.