HDP’li Bülbül silahla yol kesenleri Soylu'ya sordu

HDP’li Kemal Bülbül, Antalya’da silahla yol kesip, kimlik sorgulayanları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sorarak, "Bu sivil çetelerle ilgili Bakanlığınız ne yapmıştır" dedi. 

HDP’li Bülbül silahla yol kesenleri Soylu'ya sordu
05 Ağustos 2021
17:05

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Antalya'da sivillerin silahla yol kesip, kimlik sorgulamasını Meclis'e taşıdı. Yazılı ve görsel medyada orman yangınları sonrasında Manavgat’ın Gündoğdu Mahallesi’nde silahlı sivillerin yol keserek kimlik kontrolü yaptıklarına dair haberlerin çıktığına dikkat çekilen soru önergesinde, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in , "Bu şahıslar ‘kundakçı, şüpheli’ yakalama teşebbüsüyle asılsız ihbarlardan yola çıkarak, sokaklarda kimlik kontrolü, yol kesme ve masum vatandaşları korkutacak derecede havaya ateş etme gibi eylemler gerçekleştirerek, yaşadığımız bu süreci daha da zorlaştırmaktadır. Bu tarz hareketler, mevcut acımızı daha çok artırdığı gibi hiç kimseye de bir şey kazandırmaz” ifadelerine yer verildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle verilen önergede şunlar soruldu: 

“*Bakanlığınız silahlı ve sopalı bir şekilde yol keserek kimlik soruşturması yapan sivil çetelerden haberdar mıdır? Eğer haberdar ise sorumluların cezalandırılması ile ilgili herhangi bir soruşturma açmış mıdır?

* Bakanlığınız yerel güvenlik birimleri görevinin başındayken silahlı ve sopalı bir şekilde yol keserek kimlik soruşturması yapan sivil çetelerin günlük yaşamı terörize etmesinin önüne geçmek için ne tür önlemler almaktadır?

* Silahlı ve sopalı bir şekilde yol keserek kimlik soruşturması yapan sivil çetelerin Türkiye halklarının barış içinde bir arada yaşama iradesini tehdit eden bu tutumlarının engellenmesi için Bakanlığınız ne tür ek tedbirler öngörmektedir?”

Fransa’da bazı illerde ilkokullardaki maske zorunluluğu kaldırılıyor

Fransa’da 4 Ekim'den itibaren vaka sayısının her 100 bin kişide 50'ye gerilediği illerdeki ilkokullarda maske zorunluluğu kaldırılacak.

Savunmaya saldırıya dair 'gizli tanık'tan beyan alındı

TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan'ın dava duruşmasında polisin fiziki saldırısına maruz kalan savunma avukatlarına dair bir “gizli tanık”tan beyan alındığı oraya çıktı.

Antalya Kitap Fuarı 15 Ekim’de açılıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Kitap Fuarı, 15-24 Ekim tarihleri arasında ‘Gelecek Bilgiyle Yeşerecek’ sloganıyla Cam Piramit’te 11’inci kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.