HDP’nin “Anadil temelli çok dilli eğitim” Talebi ‘Anayasa’ya aykırı bulundu’, gerekçe; 42'nci madde

HDP’nin sunduğu “anadil temelli çok dilli eğitim önergesi” Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle işleme alınmadı. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, “Bundan yaklaşık bir saat kadar önce AK Parti’li vekil ‘bu ülkede ayrımcılık yok’ dedi ama ayrımcılığın olduğunu siz tescil etmiş olduğunuz” dedi.

HDP’nin “Anadil temelli çok dilli eğitim” Talebi ‘Anayasa’ya aykırı bulundu’, gerekçe; 42'nci madde
03 Kasım 2021
12:57


HDP, dün Millî Eğitim Bakanlığı 2022 yılı bütçe kanun teklifi görüşmelerinde, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na, "Anadil temelli çok dilli eğitim koşullarının sağlanması adına bir hazırlık çalışması yapılması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı 2022 yılı bütçesinin 10 milyon TL artırılması" için önerge verdi.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, HDP’nin önergesini; Anayasa’ya aykırılık gerekçesiyle işleme almadı.

“Hepimiz vergi veriyoruz”

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, şunları söyledi:

"Az önce 'anadil temelli çok dilli eğitim ile ilgili bir önerge' verdik. Bu önergemizin Anayasa'ya aykırı olduğunu iddia ettiniz. Bundan bir saat kadar önce AK Partili vekil ‘bu ülkede ayrımcılık yok’ dedi ama ayrımcılığın olduğunu siz tescil etmiş olduğunuz. 84 milyon yurttaş olarak bu ülkede vergi veriyoruz. Bu ülkede Türk de Kürt de Ermeni de Süryani de... Hepimiz vergi veriyoruz. Bu ülkenin tüm yurttaşlarına da bu bütçe hizmet etsin istiyoruz. Nasıl ki Türkçe dilinde eğitim veriliyorsa, nasıl ki, maalesef diyorum, İngilizce, Almanca, Fransızca eğitim veriliyorsa bu ülkede Kürtçe, Ermenice, Lazca, Çerkezce de eğitim verilebilir.”

Paylan, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e dönerek, "Ama bununla ilgili hazırlığın yapılması üzerine Sayın Bakan, anadil temelli çok dilli eğitim üzerine bir hazırlık, çalışma yapın diye 10 milyon TL bütçe eklensin diyorum. Sayın başkan diyor ki, 'bu Anayasa'ya aykırıdır.' İşte ayrımcılık burada var. Hepimiz vergi veriyoruz ama tekçiliğe hizmet eden bir bütçe ile karşı karşıyayız. Bu tutumunuzu doğru bulmuyorum. Önergemiz Anayasa'ya aykırı değildir" dedi.

Komisyona verilen önerge metnine "işleme alınmadı" yazıldı. Karar, Anayasa'nın 42'nci maddesi ile gerekçelendirildi.

Anayasa'nın 42'nci maddesinde şu ifadeler yer alıyor:

"...Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez. Eğitim ve öğretim kurumlarında okutulacak yabancı diller ile yabancı dille eğitim ve öğretim yapan okulların tabi olacağı esaslar kanunla düzenlenir. Milletlerarası andlaşma hükümleri saklıdır..."

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

Silvan Belediye Eşbaşkanı Toprak'ın hakkında daha önce açılan ve takipsizlikle sonuçlanan soruşturmalar yeniden iddianameye döndü

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak hakkında daha önce açılan iki ayrı soruşturmadaki takipsizlik kararının kaldırılarak iddianame hazırlanmasını talep etti.

Endonezya'daki yanardağ patlamasında can kaybı 34'e yükseldi

Endonezya'da Semeru Yanardağı’nda cumartesi günü meydana gelen patlamada bilanço artıyor. Paylaşılan son verilere göre, patlama nedeniyle can kaybı 34'e yükseld.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.