HDP'nin sığınma evlerine dair soru önergesi '128 milyar dolara atıfta bulunuyor' diye reddedildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un 19 Nisan’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması talebiyle verdiği sığınma evlerine dair soru önergesi reddedildi.

HDP'nin sığınma evlerine dair soru önergesi '128 milyar dolara atıfta bulunuyor' diye reddedildi
03 Haziran 2021
12:20

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un reddettiği önergeye ilişkin şu ifadelere yer verildi: “TBMM iç tüzüğünün ‘Sorulamayacak konular’ başlıklı 97’inci maddesi ‘Aşağıdaki sorular başkanlıkça kabul edilmez. A) Başka bir kaynaktan kolayca öğrenilmesi mümkün olan konular. B) Tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konular’ hükmünü içermektedir. Bu madde uyarınca yazılı soru önergelerinde sadece belli bir konu hakkında istişare edilmesi amacına yönelik sorulara yer verilmemesi gerekmektedir. Önergenizin 3,5,7 ve 9 numaralı sorularının TBMM iç tüzüğünün 97’inci maddesine aykırılık taşıdığı değerlendirilmiştir. Önergeniz, söz konusu sorular çıkarıldığı veya yeniden düzenlendiği takdirde işleme alınabilecektir.”

Söz konusu 3,5,7 ve 9’uncu sorularda Merkez Bankası’nın kasasından kaybolan 128 milyar dolara atıfta bulunuyor.  Ersoy’un o tarihte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı olan Selçuk’a sorduğu sorular şu şekilde:

“*Türkiye’de hizmet veren sığınma evi sayısı kaçtır?

 *Türkiye’nin her ilinde sığınma evi bulunmakta mıdır?

*128 milyar dolar ile kaç sığınma evi açılabilir?

*81 ilde her ilde bir tane olmak üzere hizmet veren ŞÖNİM’lerin şiddet gören kadınlar için yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?

*128 milyar dolar ile kaç adet ŞÖNİM kurulabilir?

*Bakanlığınıza bağlı olarak hizmet vermek üzere Tecaviz Kriz Merkezi veya Cinsel Şiddet Önleme Merkezi kurulması planlanmakta mıdır?

*128 milyar dolar ile kaç adet Tecavüz Kriz Merkezi kurulabilir?

*Bakanlığınıza bağlı kaç adet kreş ve gündüz bakım evi bulunmaktadır? Bu kurumlarda eğitim gören kaç adet çocuk bulunmaktadır?

*128 milyar dolar ile kaç adet kreş ve gündüz bakım evi kurulabilir?”

HDP Eş Genel Başkanlarından Kobani Davası açıklaması: Mesele Türkiye'nin geleceğidir

Kobani Davası’na ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, “Mesele Türkiye’nin geleceğidir. O yüzden diyoruz ki, AKP hükümeti istediği sonucu buradan asla alamayacaktır” dedi.

Koca: Bugün 750 bin kişi Covid-19 aşısını yaptırmak için randevu aldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün 750 bin kişinin Covid-19 aşısı için randevu aldığını açıkladı.

CHP'li Toprak: Marmara Eylem Planı yandaşa ve Katar’a yeni kazanç kapısı

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, iktidarın Marmara Eylem Planı’nın 7 ve 9’uncu maddelerinin gizlenen asıl amacı açığa çıkarttığını belirterek; “Katar ile Su Anlaşması’nın hedefleri bu planla hayata geçirilmektedir” dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.