‘Herkese şiir gibi yaşamlar diliyoruz’

“Şiirin Yüzleri Ankara” adlı fotoğraf sergisinde portreleri bulunan şairler, herkese şiir gibi bir yaşam diliyor.

‘Herkese şiir gibi yaşamlar diliyoruz’
07 Nisan 2021
09:58

İbrahim Demirel'in 21 Mart Dünya Şiir Günü için hazırladığı "Şiirin Yüzleri Ankara" adlı fotoğraf sergisi, Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Sergide Demirel tarafından çekilen Ankara’da yaşamış ve yaşayan şairlerin portreleri yer alıyor.

Sanat kültürü ve bellek

Serginin isim sahibi olan şair Şükrü Erbaş, serginin hazırlık aşamasında birçok şairin bir araya gelerek emek verdiğini söyledi. Serginin amacının Ankara'nın sanat kültürü hakkında bellek oluşturmaya yönelik olduğunu söyleyen Erbaş, “Burada emeğe saygı buluşmaları gerçekleştiriyoruz. Sergi sayesinde birçok arkadaşımız ve dostumuzla ortak çalışma imkanı bulduk” dedi.

Erbaş’ın sergide bulunan portresine “Bahçemizde nar ağacı yoktu” şiiri eşlik ediyor.

"Gelecek kuşaklara en azından belge niteliğini taşıyacak yüzler var"

Sergide portresi bulunan şairlerden Sema Güler, şiirin her şeyden önce yaşama, yüze ve insanların çizgisine yansıyan bir şey olduğunu söyledi. Güler, “Geleceğe bırakılan çok değerli şairler var. Gelecek kuşaklara en azından belge niteliğini taşıyacak yüzler var. Bu durumdan çok mutluyum. Çok emek verilen günlerce süren çalışmalar sonucunda böyle bir serginin oluşmasında katkıları olan herkese teşekkürlerimi sunmak istiyorum” dedi. 

Şairlerin fotoğraflarının bulunduğu duvarlara baktıkça sanki onlarla buluşmuş hissiyatına kapıldığını belirten Güler, “Projeyi duyduğumda da çok duygulanmıştım. Daha önce böyle bir çalışma görmemiştim.  Bunlar çok uzun uğraşlar gerektirdi, pandemiye rast gelen süreçte de bu çalışmaların toparlanması, şiirlerin bir araya gelmesi çok emek gerektiren bir çalışmanın olduğunu ortaya çıkarttı. Güzel şeyler çok azalıyor bugünlerde. Biz bugün çok güzel bir günde çok güzel bir sergideyiz” diye konuştu.

Güler’in sergide bulunan portresine "Yılan yağmur ay" şiiri eşlik ediyor.

"İnsanla birlikte olan ve insanla birlikte gidecek olan bir sanat dalı şiir"

Serginin bir başka yüzü şair Murat Kalaycıoğlu ise sergiye dahil olmanın heyecanını ve sevincini şöyle ifade etti: “Burada sanki bir dost ortamı, şiirleriyle var olan, şiirleriyle yön veren şairlerle birlikte olmak müthiş bir duygu. Şiirin kendisi müthiş aslında yaşam gibi. İnsanla birlikte olan ve insanla birlikte gidecek olan bir sanat dalı şiir. Şiir insanın kendisini, özünü, olmak istediği ve olacağı her şeyi kapsıyor. Herkese şiir gibi yaşamlar diliyoruz.”

Kalaycıoğlu’nun portresine "Mavi Türkü" şiiri eşlik ediyor.

Evini atölye olarak kullanan ressam, 48 yıldır Türkiye’nin demokrasisizliğini resmediyor

Türkiye’nin “Demokrasisizlik” tarihini çizdiğini söyleyen ressam Ramazan Soğukpınar, Roboski, Şengal, Halepçe ve Ankara Gar katliamları gibi birçok olayı resmetti. 

CHP'li Erol tepkiler üzerine Ana Fatma'daki tableti kaldırdı

Ana Fatma Ziyareti’ne isminin yazılı olduğu tableti asan CHP’li Gürsel Erol, gelen tepkiler üzerine mermer tableti kaldırmak zorunda kaldı. 

DAM Başkanı Yeşilgöz: Dersim’in kutsal mekanları reklam amaçlı olarak kullanılıyor

CHP’li Gürsel Erol’un “peyzaj” çalışması adı altında Ana Fatma Ziyareti’nin doğal dokusunu bozduğunu belirten DAM Başkanı Selman Yeşilgöz, inanç merkezlerinin reklam aracı olarak kullanılacak yerler olmadığını söyledi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.