Hızlı tren, 2023 yılı öncesi yatırım programına alınsın

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek, Mersin - Gaziantep hızlı tren projesine ilişkin ortak açıklama yaptı. Açıklamada "Mersin – Gaziantep Hızlı Demiryolu Projesinin Şanlıurfa ve Diyarbakır bağlantıları 2023 yılı öncesi yatırım programına alınmalıdır" denildi.

Hızlı tren, 2023 yılı öncesi yatırım programına alınsın
18 Ekim 2020
11:13

Mahmut ORAL

Diyarbakır ve Şanlıurfa ekonomisinde yeni bir sayfa açması umulan hızlı tren projesinin, bir an önce yatırım programına alınmasına yönelik talepler, artık daha sık dile getirilmeye başlandı. Bu kapsamda DTSO Başkanı Mehmet Kaya ile ŞTSO Başkanı Halil Peltek de ortak bir açıklama yaptı. Geçtiğimiz günlerde medyaya Mersin – Gaziantep hızlı tren projesi ihalesinin yapıldığının yansıdığını hatırlatan Kaya ve Peltek "Liman kenti Mersin’in bölge illeri ile demiryolu bağlantısının sağlanması, bölgede lojistik altyapının geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin arttırılması açısından oldukça önemlidir.  Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Şanlıurfa ve Diyarbakır illeri sahip oldukları nüfus, sanayi üretimi ve hizmet sunumundaki kapasiteleri ile öne çıkan illerdir. Farklı sektörlerdeki potansiyelleri ve yatırım kapasiteleri ile bölgesel çekim merkezi konumundadırlar. Son yıllarda aldıkları yatırımlar ve  Ortadoğu pazarına yönelik mal ve hizmet ihracatı ile bölgesel düzeyde ve komşu ülkeler ile ticari ilişkilerde lojistik merkez kapasitesine sahiptirler. İllerin mevcut ekonomik kapasitelerinin geliştirilmesi için lojistik altyapılarının güçlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için Mersin gibi liman kentler ve Habur sınır kapısı gibi komşu ülkeler ile ihracatlarını kolaylaştıracak demiryolu yatırımlarının planlanması ve uygulanması ihtiyaç duyulan temel kamu yatırımlarının başında gelmektedir" dediler. 

Hızlı demiryolu projesinin Diyarbakır ve Şanlıurfa bağlantılarının sağlanmasının, bu illerde yaşam kalitesinin arttırılması açısından da önem taşıdığını vurgulayan Kaya ve Peltek "Nüfus açısından Şanlıurfa ili 81 il içinde 8. sırada, Diyarbakır 12. sırada yer almaktadır. Bu yatırım yoğun nüfusa sahip her iki kentte sosyal ve kültürel yaşamın gelişmesini destekleyecektir. Her iki ilimiz de kültür ve inanç turizm koridorunda yer almakta olup, sahip oldukları kültürel miras değerleri ile öne çıkmaktadırlar. Yolcu taşımacılığı için hızlı tren hattının geliştirilmesi Diyarbakır ve Şanlıurfa illeri ile birlikte bölgedeki kültür ve inanç turizm koridorlarının daha fazla yerli ve yabancı turist alması için de önemli bir yatırımdır" ifadelerine yer verdiler. 

Mersin – Gaziantep hızlı demiryolu yatırımından sonra Diyarbakır ve Şanlıurfa bağlantılarının yapılmasının, demiryolu bağlantısından tüm bölgenin yararlanması ve bölgenin tamamına hizmet vermesi açısından da oldukça önemli olduğunu vurgulayan Kaya ve Peltek, açıklamalarında şu görüşlere yer verdiler:

"Bölgenin mevcut gelişmişlik düzeyi ve ulaşım altyapısının Diyarbakır ve Şanlıurfa illeri ile birlikte bölge illerinde yatırım ortamının iyileştirilmesi açısından sağlayacağı avantajlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu açıdan Mersin – Gaziantep demiryolu bağlantısının bölge illerinin ekonomik kalkınması, yatırım ortamı ve yaşam kalitesine yapacağı katkılar esas alınarak Şanlıurfa ve Diyarbakır bağlantılarının bir an önce planlanması ve 2023 yılı öncesinde yatırım programına alınmasını talep ediyoruz"

 

TİHV: Adli Tıp Kurumu, ideolojik raporlar veriyor

TİHV Diyarbakır İl Temsilcisi Murat Aba, hastanelerin "cezaevinde kalamaz" raporlarına rağmen hasta tutukluları tahliye etmeyen ATK'nin bilimsel olmayan ideolojik raporlar verdiğini söyledi.

Meksika'da havai fişek fabrikasında patlama: 6 ölü, 18 yaralı

Meksika'nın Puebla kentindeki kaçak olarak faaliyet gösteren bir havai fişek atölyesinde patlama meydana geldi. Patlamada 6 kişi yaşamını yitirdi, 18 kişi yaralandı.

Türkiye ile Katar arasında 15 yeni anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'la yapılan 15 yeni anlaşmayı hatırlatarak, "Önümüzdeki süreçte her alanda işbirliğimizi genişleteceğiz" dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.