HSK seçimlerini protesto eden HDP, Meclis Genel Kurulu’nu terk etti

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) seçilecek 7 üyenin Meclis Genel Kurulu’ndaki seçimini protesto etti.

HSK seçimlerini protesto eden HDP, Meclis Genel Kurulu’nu terk etti
25 Mayıs 2021
16:52

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, seçimden geri çekilmelerinin nedenini şöyle açıkladı: “Bu seçimi katılmayacağız. HSK üye seçiminin ilk kez Meclis’te yapılması önemli, bağımsız ve tarafsız bir yargı mekanizmasına ulaşmak için önemli. Çünkü şu anda bağımsız bir yargı yok. Bu şekilde demokratik bir usulde seçim yapılmasını dile getirdik ancak öyle olmadı. Bunu komisyonda dile getirdik. Olması gereken başvuran adayların incelenmesi ve seçimlerin en demokratik yöntemle yapılmasıydı ama öyle olmadı. Kapalı kapılar arasında yapıldı. 

Siyasi bagajların yanında taşıyan isimler yapıldı. Liyakat olmadı. HSK yargı açısından baktığımızda son derece sıkıntılı bir döneme bir kez daha imza atılmış olacağını düşünüyoruz. Bu sadece iktidarın değil, muhalefetin de yanlış bir tutumunun olduğunu düşünüyoruz. Seçimlere katılmıyoruz bunun önemli bir vicdani sorumluluk olduğunu düşünüyoruz.”

Genel Kurul’da HSK üye seçim süreci başladı.

Tanrıkulu Adalet Bakanı Gül'e seslendi: Bu yargılamanın kayıtlarını izlemeli

Kobani Davası’ndaki gözlemlerini aktaran CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e seslendi.

2021 Pulitzer Ödüllerini kazananlar açıklandı

ABD’nin New York kentindeki Columbia Üniversitesinin yönettiği Pulitzer Ödülleri’nin 105.sinde kazananlar açıklandı.

Iğdır’da kayısı sezonu başladı

Doğu Anadolu Bölgesinin Çukurovası olarak bilinen Iğdır’da sarı altın olarak adlandırılan coğrafi işareti alınan kayısı sezonu başladı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.