Hükümet memur zammı için ilk teklifini sundu: Yüzde 5 + enflasyon farkı

Yaklaşık 4 milyon kamu görevlisi ve 2.2 milyon memur emeklisinin maaş ve aylıklarına 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin ikinci toplantısı da bugün yapıldı.

Hükümet memur zammı için ilk teklifini sundu: Yüzde 5 + enflasyon farkı
12 Ağustos 2021
12:19

4 milyon memur ve 2 milyon memur emeklisini ilgilendiren 2022-2023 yıllarına ait yapılacak olan zamlara ilişkin teklif açıklanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, hükümetin memur maaşına ilişkin ilk zam teklifini açıkladı.

Bakan Bilgin, Hükümet adında 2022 yılının ilk 6 ayı için yüzde 5 artı enflasyon farkı, ikinci 6 ayı için de yüzde 6 artı enflasyon farkı teklifinde bulundu.

2023 yılının ilk yarısı için yüzde 6 artı enflasyon farkı, ikinci yarısı için yüzde 6 artı enflasyon farkı teklif edildi.

Memur-Sen ise 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılında yüzde 17 olmak üzere iki yıl için toplam yüzde 38 artırılmasını, kamu görevlilerine ayrıca toplam yüzde 6 refah payı talebinde bulunmuştu.

Kamu-Sen de taban aylığa seyyanen net 600 lira telafi artışının yanısıra 2022 yılı için yüzde 21 zam ve yüzde 3 refah payı, 2023 yılı için yüzde 17 zam ve yüzde 3 refah payı talep etmişti.

Bakan Bilgin'in açıklamalarından satır başları;

"Türkiye'nin ekonomik sorunları içerisinde en önemli konularından biri enflasyon. Son yıllarda muhtelif kaynakları, sebepleri olan enflasyon sorunlarıyla karşı karşıyayız. Türkiye'deki enflasyon parasal bir sorun değil. Daha çok maliyet enflasyonu. Dolar kuru üzerinden yaşanan dalgalanmaların yansımalarını, ithal edilmiş bir enflasyon etkisi olduğunu da görmek mümkündür.

Enflasyonu iyi bir şekilde ele almak lazım, enflasyona karşı hem sosyal koruma kalkanını oluşturma hem de enflasyonla mücadeleye katkı yapmak gerekir.

3600 ek gösterge meselesini bu sözleşme meselesi içerisinde çözülmesi gerektiği görüşünü benimsiyoruz.

Bu çerçevede devlet bu sorunu çözme konusunda bu süreç içerisinde gerekli çalışmaları yapacaktır.

Diğer bir konu sözleşmeli personel meselesidir, haklarının yeniden düzenlenmesi konusunda bir teklif vardı bu teklif konusunda da benzer bir yaklaşıma sahip olduğumuzun altını çizmek isterim. 

Meselenin ücret kısmına geldiğimiz zaman 2022 yılı içerisinde Merkez Bankası'nın enflasyon tahmini var.

2022 yılının ilk 6 ayı için yüzde 5 artı enflasyon farkı, ikinci 6 ay için de yüzde 6 artı enflasyon farkı önerisini veriyoruz.

2023 için ise yüzde 6 artı enflasyon farkı, ikinci yarısı için de yüzde 6 artı enflasyon farkı teklifinde bulunuyoruz."

Su sorunu yaşayan çiftçilerden eylem

Su sıkıntısı nedeniyle ürünlerinin çürüdüğünü belirten çiftçiler, sulama kanalının suyunu kesti.

Salgında 57 eczacı yaşamını yitirdi

Olağan Genel Kurulu’nda salgından ötürü 57 eczacının ve 20 eczane çalışanın yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, “Hiçbir yöneticinin hayal bile edemeyeceği bir süreç yaşadık” diyerek yaşananları özetledi. 

'İhbar var' gerekçesiyle konsere yasaklama

 Kaldırım Müzik Topluluğu ve Grup Munzur'un katılımıyla düzenlenecek konser, "ihbar yapıldı" denilerek yasaklandı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.