İçişleri Bakanlığı Bilecik’teki İstanbul Sözleşmesi afişlerini toplattı belediye Başkanı’na soruşturma açtı

Bilecik Belediyesi'nin, İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla feshedilmesini protesto için astığı afişler, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla toplatıldı.

İçişleri Bakanlığı Bilecik’teki İstanbul Sözleşmesi afişlerini toplattı belediye Başkanı’na soruşturma açtı
26 Mart 2021
17:02

Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin'in, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesini protesto için Bilecik caddelerindeki billboardlara çeşitli afişler astırdı. "İstanbul Sözleşmesi kimden korur? Şiddete meyilli herkesten korur: Eşin, eski eşin veya partnerin şiddetinden, abinin, babanın veya diğer aile bireylerinin şiddetinden, iş yerinde patronun, okulda öğretmenin, karakolda polisin ya da sokakta, çarşıda veya toplu taşımada tanımadığımız erkeklerin şiddet ve tacizinden kısaca en yakınımızdakilerin şiddetinden korur" yazılı afiş afişler İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla gece yarısı kaldırıldı.

İçişleri Bakan Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Toplumumuzun tüm kesimlerine hakaret içeren, öğretmenlerimizi ve polisimizi zan altında bırakan Bilecik’teki billboardlar yaptığımız suç duyurusu sonucu güvenlik güçlerimizce derhal kaldırılmıştır. Bilecik Belediye Başkanı ve ilgililer hakkında Bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır" dedi.

Bakan Soylu’nun “soruşturma açıldığını duyurduğu Bilecik Belediye Başkanı Şahin konuyla ilgili şunları söyledi:

"Metnin tamamını okursanız şiddet nereden ve her kimden geliyorsa her türlü şiddete karşıyız diyor. Öğretmen, polisin töhmet altında kaldığı iddia ediliyor. Bu düşünceye göre bütün evli erkekler töhmet altında kalıyor. Töhmet diye bir şey yok. Şiddet uygulayana karşıyız biz."

İçişleri Bakanlığı'ndan henüz bir soruşturma gelmediğini belirten Şahin, "Soruşturma bana geldiğinde cevabını vereceğim" dedi.

Emekli bir öğretmen olduğunu vurgulayan Şahin, "Billboardlardaki metni okuduğunuzda bütün insanları şiddete karşı olmaya davet eden bir metin görüyoruz. Ben emekli bir öğretmen olarak öğretmenleri töhmet altında bırakabilir niyim? Annem babam da öğretmen. Birilerini töhmet altında bırakmamın imkanı yok. Metinden cımbızla iki sözcüğü çekerseniz öyle sonuç çıkar. Metnin tamamını okuyun her türlü şiddet nereden ve kimden geliyorsa karşıyım mesajı çıkıyor" diye konuştu.

Gazeteci İnci Aydın yargılandığı davada beraat etti

Yeni Yaşam Gazetesi Yazıişleri Müdürü İnci Aydın, "örgüt propagandası" iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Mardin'de ‘sahte avukat’ dolandırıcılığı

Mazıdağı'nda kendisini avukat olarak tanıtarak onlarca kişiyi dolandıran Abdurrahman B., fark edilmesinin ardından tutuklandı. 

Hekimlerden çağrı: Salgını fırsata çevirmek isteyen özel hastaneler kamulaştırılmalı

İstanbul Tabip Odası, özel hastanelerde koronavirüs (Kovid-19) hastalarının gerek yoğun bakım sürecinde gerekse yataklı servislerde her türlü işlem, girişim, tetkik, tahlil için ücret talep edilmesine ilişkin şikayetlerin artması üzerine açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.