İHD: İskenderun Cezaevi'nde hasta tutuklulara ilaç verilmiyor

Hazırladığı raporla, İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki hak ihlallerine dikkat çeken İHD,  hasta tutukluların ilaçlarının verilmediğini ve koğuşlara baskınlar yapılarak şiddet uygulandığını duyurdu.   

İHD: İskenderun Cezaevi'nde hasta tutuklulara ilaç verilmiyor
06 Kasım 2021
15:00

İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi'ne dair hazırlanan raporu dernek binasında açıkladı. İHD Şube Sekreteri Adil Bahtiyar, yapılan başvurular üzerine Şube Hapishaneler Komisyonu üyesi Avukat Mehtap Sert'in tutuklularla yaptığı görüşmeler sonucu rapor hazırlandığını belirterek, cezaevinde tutukluların ciddi hak ihlallerine maruz kaldığını söyledi.

Bahtiyar, hasta mahpusların ilaçlarının verilmediğini, özel ihtiyaçlarının karşılanmadığı, yemeklerin çok kötü olduğu, telefon görüşmelerinin düzenli yapılmadığını, gardiyanların kötü muamele ve fiziki şiddet uygulamalarının olduğunu, istenilen yayınların verilmediğini söyledi. Baytiyar, cezaevinde 2 yaşındaki çocuğun sağlık problemlerinin olduğunu, tutukluların nakil ile ilgili taleplerin dikkate alınmadığının tespit ediğini kaydetti. 

Hak ihlallerinin giderilmesini talep eden Bahtiyar, cezaevinde olan hasta tutukluların durumuna ilişkin de şu bilgileri paylaştı: 

“* Mahpus B.M: Suriyeli; 2013 yılında Türkiye’ye geldi. Dörtyol’da yaşayan tarım işçisi. Türkiye’de işlediği bir suç yok. Suriye’de YPG'li olduğu isnadıyla 6 yıl 3 ay ceza verildi. Tekerlekli sandalyede, yürüyemiyor. Bağırsaklarının ve midesinin yarısı yok. 3 kere ameliyat geçirdi. İç organları su toplamış. Oturduğu yerde idrarını farkına varmadan kaçırıyor. Kişisel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Hasta koğuşunda kalıyor, yemek yiyemiyor. Vücudunda şişlikler var. 1.78 boyunda ve 47 kilo. E.F.'nin İHD'ye başvurusu üzerine yapılan başvuruyla hastaneye götürüldü. Ancak ilaçları verilmedi. 

* Mahpus S.G: 81 yaşında. Muhtemelen alzheimer. Doktora götürülüyor. Heyete çıkacak son kez. Sağlık sorunları biz müdahale etmezsek çözülmüyor. Penceresiz bir yerde kalıyor. Hava almakta zorlanıyor. Koğuşu basılmış. Seccade olarak kullandığı battaniyeyi parçalamışlar. Sorulan soruların çoğuna cevap vermiyor. Çünkü unutuyor.  

* Mahpus İ.T: Böbreklerinde protein kaçağı var. Boyu 1.70, 37 kilo. Mamalarını düzenli vermiyorlar. Ağzında diş yok. Sadece mama, süt ve içine doğranmış ekmek gibi gıdalarla beslenebiliyor. 17 Ekim’de koğuşları basıldığında üzerine oturduğu simidi parçalamışlar. Hemoroit olduğu için kullanıyor. İstediği yayınlar verilmiyor. Doktor ilaç yazıyor. Ancak ilaçları verilmiyor.  

* Mahpus Ş.Y.: Buerger hastası, ayak parmakları kesildi. Akciğer kanseri. Gardiyanlar ölümle tehdit ediyorlar. Hastalığına uygun yemek ile ilaçları verilmiyor. Kıyafetleri ve kişisel eşyalarına el konuldu.  

 

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

Silvan Belediye Eşbaşkanı Toprak'ın hakkında daha önce açılan ve takipsizlikle sonuçlanan soruşturmalar yeniden iddianameye döndü

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak hakkında daha önce açılan iki ayrı soruşturmadaki takipsizlik kararının kaldırılarak iddianame hazırlanmasını talep etti.

Endonezya'daki yanardağ patlamasında can kaybı 34'e yükseldi

Endonezya'da Semeru Yanardağı’nda cumartesi günü meydana gelen patlamada bilanço artıyor. Paylaşılan son verilere göre, patlama nedeniyle can kaybı 34'e yükseld.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.