İHD: Mülteciler derhal serbest bırakılmalı, İstanbul Sözleşmesi herkesindir

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Kadın Komisyonu, İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve sınır dışı edilme kararıyla karşı karşıya kalan İranlı mültecilere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

İHD: Mülteciler derhal serbest bırakılmalı, İstanbul Sözleşmesi herkesindir
07 Nisan 2021
13:18

Türkiye’nin 2011 yılında ilk imzacısı olduğu ve 2014 yılında yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’nin bir gecede kararname ile yok sayılmasını kabul edilmeyeceğinin vurgulandığı açıklamada, “Gece yarısı çekildik diyen bu karanlık sesler kadına diyor ki; Bizler kadın katliamlarına, çocuk istismarına, nefret suçlarına seyirciyiz. Oysa kadınlar haykırıyor, bir kişi daha eksilmeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi yaşatır. Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Bu sözleşme sadece taraf devletler vatandaşları olan kadınlar için değil, sığınmacı, mülteci ve hukuki durumları ne olursa olsun göçmen kadınlar içinde hukuki koruma sağlamaktadır” diye belirtildi. 

Mültecilerin sınır dışı edilme talebine tepki gösterilen açıklamada, Anayasa’nın 34’üncü maddesi hatırlatılarak, “Anayasa herkesin toplantı ve yürüyüş hakkına sahip olduğu açıklanmakta ve mülteci olmaları kanunun tanıdığı bu haklardan yararlanamayacağı ya da kanunun uygulanmayacağı anlamına gelmemektedir. Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. İfade, toplantı ve gösteri yürüyüşü özgürlüğü hakkını kullanan mülteciler derhal serbest bırakılmalı, keyfi uygulamalardan vazgeçilmelidir. Can güvenliği olmayan bu insanlara uygulanan hukuksuzluktan derhal vazgeçilmelidir. İstanbul Sözleşmesi herkesindir. Vazgeçmiyoruz” ifadelerine yer verildi. 

Türkiye Emekli Subaylar Derneği yönetimi görevden alındı

İçişleri Bakanlığı,103 amiral bildirisine ilişkin beyanları sebebiyle Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan ve yönetim kurulu üyelerini görevden aldı.

Ali Kenanoğlu: Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile yurtdışına gönderilen sözde “Alevi uzmanı” kişi sayısı kaçtır ve bunların kaçı geri dönmemiştir?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, kısa bir süre önce kamuoyuna yansıyan gri pasaport aracılığıyla yapılan ve Diyanet’e uzanan insan kaçakçılığının sözde Alevi boyutuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı’na soru önergesi verdi. Kenanoğlu soru önergesinde “Diyanet İşleri Başkanlığınca hangi Alevi vakıf veya dernekleri ile sözde Aleviliği yurtdışında doğru anlatma projeleri üzerinden protokol yapılmıştır?” diye sordu.

Gazeteci İnci Aydın yargılandığı davada beraat etti

Yeni Yaşam Gazetesi Yazıişleri Müdürü İnci Aydın, "örgüt propagandası" iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.