'İlaç dışı ürünler halk sağlığını tehdit ediyor'

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, internet üzerinden satılan ilaç dışı ürünlerin denetimsizlik nedeniyle halk sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Bu işin sağlık otoriteleri olduğunu, bir numaralı ismin de Seda Sayan olduğunu savunan Bulut, “Hemen hemen üç ayda bir sağlığa zararlı sahte ürünlerin satışı için televizyon karşısına çıkıyor” dedi.

'İlaç dışı ürünler halk sağlığını tehdit ediyor'
19 Şubat 2021
14:20

Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada son dönemde halk sağlığı açısından ciddi bir sorunun ortaya çıkmaya başladığını belirterek, “İlaç dışı ürün diye tarif ettiğimiz, halk tarafından doğal ürünler diye bilinen ürünlerde ciddi bir sorun yaşanıyor. Pandemi döneminde vitamin eksikliğini gidermek, bağışıklık sistemini güçlendirmek için vatandaşlar bu ürünleri aldı. Bu ürünlerin yüzde 99’u sahte” dedi.

Bu işin sağlık otoriteleri olduğunu, bir numaralı ismin de Seda Sayan olduğunu kaydeden Bulut şöyle devam etti:

“Hemen hemen üç ayda bir bu ürünlerin satışı için televizyon karşısına çıkıyor. Örneğin geçen yıl ‘No Attack’ diye bir ürünü paylaştılar. ‘Ben kullandım, çok iyi geldi, bağışıklık sistemimizi onardı eğer hastaysanız bununla iyileşiyorsunuz, virüse karşı tek çözüm’ diyorlar. Bunu bir hekim bile söyleyemiyor ama sağ olsun bu arkadaşlarımız söylüyor. Sonra ne oluyor? Bunlar şikâyet ediliyor, denetleniyor, para cezası alıyorlar. Muhtemelen aldıkları reklam bedelinin onda birini ceza olarak ödüyorlar, bu işten kurtuluyorlar. Sonra dönüyor, hemen başka bir reklama yöneliyorlar. Maalesef bu sistem alabildiğine gidiyor, bunlara karşı yapılması gereken çok basit, tümünü Sağlık Bakanlığı bünyesine alıp denetime tabi tutmak gerekiyor. Devam eden bir şey daha var: İkinci el ilaç. İnternette yeni satış usulü, ikinci el ilaç, maalesef bu da şu anda Türkiye'de internet sayfalarında var, yine denetlenmeyen alanlardan bir tanesi."

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Gara operasyonu ve eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a yönelik eleştirilerini sürdürdü.

Hakkari Çukurca’da sadece bir kısmı restore edilen tescilli tarihi evlerin geri kalan bölümü her geçen gün biraz daha yok oluyor. 

TMMOB Mimarlar Odası Van Şubesi, üzerinden bir yıl geçen Başkale depremi sonrası halkın kendi kaderine terk edildiğini belirterek, "yara sarma" politikasının iflas ettiğini kaydetti. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.