İnşaat-Sen: 500’den fazla işçi 1 aydır Kazakistan'dan dönemiyor

Kazakistan’da çalışan 500’den fazla işçinin, Türkiye’ye dönmek için 1 aydır beklediğini belirten İnşaat-Sen, Dışişleri Bakanlığı’nı devreye girmeye çağırdı.

İnşaat-Sen: 500’den fazla işçi 1 aydır Kazakistan'dan dönemiyor
19 Temmuz 2021
12:49

İnşaat Emekçileri Sendikası (İnşaat-Sen) Yurtdışı Koordinasyonu, Kazakistan’ın Aktau kentinde Rixos Otel’in inşaatında çalışan inşaat işçilerinin Türkiye’ye dönmek için 1 aydır beklediğini duyurdu. 

Yüklenici firma Sembol İnşaat’ın taşeron firması BBR İnşaat’ta çalışan yaklaşık 500 işçi ve farklı firmalardan işçilerin Türkiye’ye dönemediği belirtilen açıklamada, “Kazakistan devletiyle Sembol İnşaat arasında yaşanan vize uzatma sorunundan kaynaklı olarak işçiler şantiyede mahsur kaldılar. Sendikamıza ulaşan işçiler, gelen işçilerin vizelerine öncelik tanındığını ancak giden işçilerin işlemlerinin sarkıtılması sebebiyle Kazakistan’da mahsur kaldıklarını anlatıyor. Vize ihlali yaptıkları gerekçesiyle Kazakistan devleti tarafından mahkemeye çıkarılan işçiler, çıkış vizelerinin bir an önce verilmesini istiyor” denildi. 

İşçileri Kazakistan’a götüren firmaların net bir açıklama yapmadığı vurgulanan açıklamada, “İşçiler şantiyede bir araya gelmek istediklerinde, seslerini duyurmak istediklerinde ise Kazakistan polisi ile yüz yüze bırakılıyor. İnşaat-Sen’e ulaşan işçilerin yaşadıkları sorunlar sadece bunlarla sınırlı değil. İşçiler; küçük konteynerlerde en az 6 kişi kaldıklarını, yemeklerinin kötü olduğunu, hastalanan işçilerle kimsenin ilgilenmediğini ancak kendi imkanları ile hastanelere gittiğini anlatıyor. Öte yandan hastalandığı için işten ayrılmak zorunda kalan işçilerin ‘size masraf yaptık’ denilerek maaşlarından kesinti yapıldığı, kesinti olmasın diye işçilerin zor koşullarda işe devam ettiğini anlattılar” diye belirtildi. 

Dışişleri Bakanlığı’na seslenilen açıklamada, şunlar ifade edildi: “Bakanlık bu süreçlerin neresinde? İnşaat işçileri bir aydır ülkeye dönmeyi bekliyor. Dışişleri Bakanlığı’ndan neden tek bir açıklama dahi yapılmadan günler geçiyor? Daha geçtiğimiz günlerde Kazakistan’da mahsur kalan 13 inşaat işçisinin yaşadıklarını duyurduk. O işçiler Türkiye’ye döndüler ancak Dışişleri Bakanlığı yurt dışında faaliyet yürüten inşaat firmalarını denetlemediği sürece bu sorunların yaşanmaya devam edeceği açıktır. Kazakistan’da mahsur kalan işçiler için Dışişleri Bakanlığı derhal devreye girmelidir. Konsolosluklar ve gerekli makamlarla görüşmeler sonucu işçiler hızla Türkiye’ye getirilmelidir. Vize sorunu işçilerin değil, Sembol İnşaat’ın sorunudur. Bu sebepten dolayı 1 aydır çalışamayan işçilerin zararı şirket tarafından karşılanmalıdır.”

Dışişleri Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yurt dışına çalışmaya giden tüm işçilerden sorumlu olduğu hatırlatılan açıklamadın devamında şöyle denildi: “İşçilerin hakkını yiyen firmalar ve patronlar sessizlikle karşılanamaz. Bakanlıklar şirketleri denetlemeli, işçilerin tüm haklarını gözetmelidir. Kazakistan’da alın teri döken, ülkeye dönmeyi bekleyen tüm inşaat işçilerinin yanındayız.”

Beyrut'taki patlamada yaşamını yitiren 218 kişi düzenlenen törenle anıldı

Lübnan’da Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen patlamanın üzerinden bir yıl geçti. Patlamada hayatını kaybeden 218 kişi Lübnan Güvenlik Güçleri’in düzenlediği törenle anıldı.

'ABD, gelecekte faydasının olmayacağını düşündüğü yerlerden çekilerek, aslan payı için Asya Pasifik bölgesine yönelecek'

Ortadoğu ülkelerinden çekilme kararı alan ABD’nin yeni adresinin Asya Pasifik Bölgesi olduğunu belirten Ortadoğu Uzmanı Musa Özuğurlu, Pasifik'te de Çin ile ABD arasında ciddi bir rekabet olduğunu söyledi.

Covid-19'un merkez üssü Wuhan yeniden alarmda

Yeni tip korona virüs salgınının (Covid-19) merkez üssü olduğu düşünülen Çin'in 11 milyon nüfuslu Wuhan kentinde 7 yeni vakanın bildirilmesi üzerine şehirde yaşayan herkese Covid-19 testi yapılacağı açıklandı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.