Irak seçimlerinde kadınlar, belirlenen kotayı 14 sandalye ile geçerek 97'ye ulaşmayı başardı

Irak seçimlerinin kesin sonuçları 20 gün sonra açıklanacak. Ancak ilk belirlemelere göre 97 kadın parlamentoya girmeye hak kazandı.

Irak seçimlerinde kadınlar, belirlenen kotayı 14 sandalye ile geçerek 97'ye ulaşmayı başardı
13 Ekim 2021
11:34

Irak’ta 10 Ekim’de yapılan tartışmalı seçimde seçmenin sadece yüzde 41’i oy kullandı. 2003’ten sonra ilk kez yapılan erken seçimde, katılım oranı en düşük seçim olurken, Irak Seçim Komisyonu 20 gün sonra Irak Parlamentosu seçimlerinin kesin sonuçlarının açıklanacağını bildirdi.

Ancak Irak Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği’nin ilk belirlemesine göre 97 kadın seçimlerde zaferle çıkarak, parlamentoya girmeyi hak kazandı. Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, “Iraklı kadınlar, azınlıklardan iki kazanan da dahil olmak üzere, belirlenen kadın kotasından 14 sandalye artışla 97 sandalye kazanmayı başardı” denildi.

Parlamentoya girmeyi hak kazanan 97 kadından 24’ü Federe Kürdistan Bölgesi’nden seçildi. Hewlêr, Süleymaniye ve Duhok’ta Kürt partilerin 17, Musul, Kerkük ve Xanekin’de ise 7 kadın parlamentoya girmeyi hak kazandı.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonunun açıkladığı ilk rakamlara göre, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde 10 Ekim’de gerçekleştirilen erken genel seçimlerde Kürt partiler toplamda 61 sandalye kazandı. Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) 32 parlamenterinden 10’u, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (YNK) 15 parlamenterinden 9’u, Yeni Nesil Hareketi’nin 9 parlamenterinden 5’i kadın parlamenter seçildi. Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki kentlerden seçilen kadınların 12’si kota olmadan aldıkları oylarla parlamentoya girerken, 5 kadın da kotadan yaralanarak parlamentoya girmeyi hak kazandı.

Irak parlamento seçimlerinde ilk kez 2’si de kadın olan Kürt Kakailer parlamenter olmaya hak kazandı. KDP’nin adayı Necwe Hamid Kakeyi, Kerkük 2’nci bölgede 10 bin 19 oy, Kürdistan İttifakı (YNK-Goran) adayı Ehlam Remezan de Ninova’dan 4 bin 910 oy alarak parlamenter seçildi.

Selahaddin’de yapılan parlamento seçimlerinde Saddam Hüseyin’in 2003’te devrilmesinden bu yana Kürtlerin gösterdiği aday ilk kez kazandı. Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Eşbaşkanı Bafil Talabani öncülüğünde Goran Hareketi’nin oluşturduğu Kürdistan İttifakı adayı Kerim Şükur, Selahaddin’in 4’üncü seçim bölgesinde Xurmatu’da dört sandalyeden birini kazanmak için yeterli oyu aldı. YNK’nin Hemrin Ofisi, açıklanan sonuçlara göre Kerimn Şükur’un 11 binden fazla oy alarak, kazandığını açıkladı.

Diyala’da 14 sandalye için partiler kıyasıya yarışarak, parlamentoya adaylarını göndermeye çalıştı. Arap listelerinin önde olduğu ve adayların kazandığı Diyala’da YNK’nin aday gösterdiği Sozan Husên Mensûr, en yüksek oyu alarak, parlamenter olmaya hak kazandı. 

Davutoğlu Van'dan Bakan Bilgin'e yanıt verdi: Gençler sizin çocuklarınız gibi ceplerinde dolarla yurtdışına gitmiyorlar

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “‘Gençler Türkiye’den kaçmak istiyor’ diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyor” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e tepki gösterdi. Davutoğlu, “Bunların gözü kör oldu. Gençleri göremiyorlar. Sayın Bakan, o gençler sizin çocuklarınız veya yakınlarınız gibi ceplerinde dolarla yurt dışına gitmiyorlar. Türkiye’de, ana yurtlarında, ana vatanlarında, ana şehirlerinde iş bulamadıkları için gidiyorlar” dedi.

'Yok öyle' diyen Kılıçdaroğlu Merkez Bankası'na çıkarma yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile görüşmek üzere Merkez Bankası’na geldi.

150 öğrenci duruşma için Antep'ten Nizip'e götürülmüş

Gaziantep Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören yaklaşık 150 öğrencinin, okulun beden eğitim öğretmeni A.S tarafından Nizip Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması yapılan H.Ş’ye destek vermek için götürüldüğü ortaya çıktı. Velilerin tepki gösterdiği olayın ardından soruşturma açan Gaziantep Valiliği, öğretmen ile iki idarecinin açığa alındığını duyurdu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.