İran, ABD’nin Güney Afrika büyükelçisini öldürmeyi planlıyor

İran’ın Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin intikamı için ABD’nin Güney Afrika Büyükelçisi Lana Mark’a suikast planı yaptığı iddia edildi.

İran, ABD’nin Güney Afrika büyükelçisini öldürmeyi planlıyor
14 Eylül 2020
14:00

İran'ın ocak ayında Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'yi Irak'ta insansız hava araçlarıyla düzenlediği saldırıyla öldüren ABD'den intikam almak için planlar yaptığı ileri sürüldü. Politico gazetesi, ABD yönetiminin istihbarat raporlarına dayandırdığı haberde, İran'ın intikam için ABD'nin Güney Afrika Büyükelçisi Lana Mark’a suikast planı üzerinde çalıştığını iddia etti. Büyükelçi Lana Mark'ın, Süleymani'yi öldürme emrini veren Başkan Donald Trump'a yakın bir isim olduğu için hedef seçildiği ileri sürüldü.

Yetkililerin bahar aylarından bu yana Marks'a yönelik genel bir riskten haberdar oldukları ancak istihbarat raporlarına göre büyükelçiyle ilgili tehdidin son haftalarda çok daha belirgin hale geldiği ifade edildi. Gazetenin kaynak gösterdiği ABD’li bir yetkili, İran'ın Pretorya'daki büyükelçiliğinin de bu plana dahil olduğunu savundu.

İran 3 Ocak'ta gerçekleştirilen saldırının ardından Irak'ta Amerikan askerlerinin bulunduğu üsse saldırı düzenleyerek karşılık vermişti. ABD'de yetkililer Tahran'ın yeni bir misilleme arayışında olduğunu ileri sürerken, Times of Israel gazetesi ise Amerikalı bir büyükelçinin öldürülmesinin bölgede zaten var olan gerilimi tırmandırabileceği uyarısında bulundu.

Biden, Netanyahu ve Abbas ile görüştü

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Muhmud Abbas ile telefonda görüştü.

Gazze'de can kaybı 136'ya yükseldi

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik gerçekleştirdiği saldırılar sonucu can kaybı sayısı 136'ya, yaralı sayısı bine yükseldi.

Filistin'de can kayıpları artıyor

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in gerçekleştirdiği saldırılar sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 119'a, yaralı sayısının ise 830'a yükseldiği bildirildi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.